Import złota do Indii gwałtownie wzrósł w maju

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 07-06-2022, 06:38
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

W maju 2022 r. w spektakularnym tempie wzrósł import złota do Indii, poprzedzając doroczny sezon świąteczno-ślubny, informuje Reuters.

fot. Prashanth Vishwanathan/Bloomberg

Źródła agencji twierdzą, że import poszybował aż o 677 proc. w porównaniu z majem 2021 r., kiedy to trzecia pod względem wielkości gospodarka Azji znajdowała się w okowach pandemii. W ujęciu ilościowym sprowadzono łącznie 101 ton złota wobec zaledwie 13 ton w maju 2021 r. Wartościowo import złota osiągnął pułap 5,83 mld USD rosnąc z 678 mln rok wcześniej.

Zgodnie z tradycją, kupowanie złota podczas corocznego festiwalu hinduskiego i dżinizmu, obchodzonego w pierwszym tygodniu maja, jest uważane za pomyślne działanie.

Popyt na złoto również poprawił się w zeszłym miesiącu z powodu sezonu ślubnego, ponieważ wiele tego typu imprez zostało przesuniętych na bieżący rok z poprzedniego z powodu ograniczeń nałożonych w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się infekcji COVID-19.

Indie są drugim na świecie po Chinach, konsumentem złota. Oczekuje się, że w czerwcu import spadnie poniżej 60 ton.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane