Indeksy giełd w Europie odrabiają poranne straty

Artur Szymański
06-01-2004, 15:02

Po południu indeksy giełd zachodnioeuropejskich zaczęły odrabiać straty, jakich doznały w porannej części sesji. Inwestorzy zrealizowali zyski, a teraz ponownie zaczynają odkupywać tańsze walory.

Przed południem indeksy giełd w Europie Zachodniej traciły po około 0,4 proc. Spadki były umiarkowane, a lekkie przeceny to efekt realizacji zysków oraz dalsze umacnianie się euro w stosunku do dolara. Spadek wartości amerykańskiej waluty najdotkliwiej odczuli eksporterzy, a zwłaszcza producenci samochodów.

Umocnienie się euro do poziomu 1,2732 za dolara doprowadziło do spadku akcji europejskich producentów samochodów. Pogarsza się ich konkurencyjność w stosunku do japońskich konkurentów. Skłoniło to bank Goldman Sachs do obniżenia perspektyw dla branży motoryzacyjnej w Europie.

Na giełdzie we Frankfurcie akcje Volkswagena potaniały o 3,5 proc. Koncern poinformował, że kiepska koniunktura może utrzymać się aż do 2006 r. Akcje DaimlerChrysler straciły 1,3 proc., po komunikacie, że globalna sprzedaż firmy spadła w 2003 r. o 4 proc.

BMW stracił 2,8 proc. pomimo uspokajającego komunikatu, w którym stwierdzono, że sprzedano rekordowo dużo samochodów, a wynik brutto za 2003 r. będzie podobny do zanotowanego rok wcześniej. Koncern spodziewa się dalszego wzrostu sprzedaży samochodów w tym roku.

Francuski Peugeot zapowiedział, że zainwestuje 600 mln euro w Chinach, by podwoić liczbę produkowanych w Kraju Środka samochodów do 300 tyś. sztuk do 2006 r. Nie zdołało to jednak powstrzymać spadku walorów firmy na paryskiej giełdzie. Akcje Peugeota straciły na wartości 1,3 proc., a jego najgroźniejszego rywala - Renault potaniały o 0,7 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artur Szymański

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Indeksy giełd w Europie odrabiają poranne straty