Indie importują więcej oleju słonecznikowego, bo palmowy drożeje

opublikowano: 12-12-2019, 08:22

Drożejący olej palmowy spowodował, że wielu nabywców w Indiach zdecydowało się go zastąpić olejem słonecznikowym.

Indie są największym na świecie importerem oleju palmowego. Wzrost jego ceny spowodował, że w listopadzie sprowadzono go najmniej od pięciu miesięcy, 696 tys. ton, czyli 11 proc. mniej niż w poprzednim miesiącu.

Cena oleju palmowego wzrosłą od połowy lipca o ok. 50 proc. Powodem są obawy wynikające ze spadku produkcji przy jednoczesnym wzroście popytu generowanego przez producentów biopaliw.

- Rynek nie spodziewał się takiego tempa wzrostu ceny – powiedział G. G. Patel, partner zarządzający firmy analitycznej GGN Research.

W tym tygodniu olej palmowy na rynku kontraktów terminowych osiągnął najwyższą cenę do początku 2017 roku. Po raz pierwszy od 2011 roku cena oleju palmowego zrównała się z ceną oleju sojowego.  

W Indiach spadek importu oleju palmowego rekompensowany był częściowo wzrostem importu oleju słonecznikowego. W listopadzie był on wyższy aż o 62 proc. i sięgnął 258 tys. ton.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane