Czytasz dzięki

Indie odmrażają gospodarkę mimo wzrostu liczby infekcji koronawirusem

  • PAP
opublikowano: 30-06-2020, 13:11

Rząd Indii ogłosił regulacje w kolejnej fazie odmrażania gospodarki w czasie epidemii koronawirusa. Jednocześnie 10 stanów, w których zanotowano największe wzrosty liczby zakażeń, przedłużyło kwarantannę o miesiąc. Delhi i Maharasztra utworzą największe na świecie banki osocza.

Ministerstwo spraw wewnętrznych wydało nowe regulacje obowiązujące w drugiej fazie odmrożenia, które zaczną obowiązywać od środy. Poza strefami czerwonymi, które są odizolowane jako ogniska epidemii, Indusi mogą się poruszać w przestrzeni publicznej od 5 rano do 22 wieczorem. W sklepach może przebywać jednocześnie maksymalnie pięć osób. Tak jak w pierwszej fazie, otwarte pozostaną biura i place budowy oraz funkcjonować będzie transport publiczny z wyjątkiem metra.

W drugiej fazie łagodzenia ogólnokrajowej kwarantanny zamknięte pozostaną szkoły, uczelnie i inne placówki oświatowe oraz kina, teatry, parki i obiekty sportowe. Wciąż nie można będzie organizować imprez publicznych. Zakaz obejmuje też organizację zgromadzeń religijnych, w tym pielgrzymek.

Do końca lipca zawieszone będą loty międzynarodowe, jednak zwiększy się ruch na trasach krajowych.

Poszczególne stany mogą zaostrzyć wytyczne rządowe na swoich terytoriach. Kontynuację kwarantanny zapowiedziało 10 stanów, które odnotowały największy wzrost liczby zakażeń koronawirusem. Od 25 czerwca w Indiach dzienna liczba wykrywanych nowych przypadków waha się między 18 tys. a 20 tys.

Na dalsze ograniczenia zdecydowały się m.in. stany Maharasztra i Tamilnadu, gdzie wykryto łącznie ponad 245 tys. przypadków na niemal 570 tys. w całych Indiach. Surowe ograniczenia obowiązują wciąż w 12-milionowym mieście Madras. W Bombaju w biurach może przebywać 10 proc. pracowników lub po 10 osób w pomieszczeniach. Prywatne samochody mogą poruszać się w promieniu do 2 km od miejsca zamieszkania. Dozwolona jest podróż pojazdem w nagłych wypadkach.

Jak podaje dziennik „The Hindu”, premier stanu Maharasztra ogłosił utworzenie największego na świecie banku osocza do leczenia pacjentów z Covidem-19. W inicjatywie, której koszt oszacowano na 2,2 mld USD, weźmie udział 21 stanowych szpitali uniwersyteckich. Podobny bank osocza powstanie w Delhi.

Według dziennika „The Indian Express”, powołującego się na dane policji w stolicy kraju, przestępczość w maju br. spadła o 56 proc. w porównaniu do tego samego okresu w 2019 r. W Delhi znacznie zmalała liczba rabunków i kradzieży aut, ale restrykcyjna kwarantanna nie wpłynęła znacząco na liczbę poważniejszych przestępstw, w tym zabójstw.

b960cf00-66b9-11ea-bc55-0242ac130003
Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane