Inflacja w Argentynie przyspieszyła najmocniej od dwóch lat

opublikowano: 18-07-2018, 08:14

Czerwcowa inflacja w Argentynie wzrosła najsilniej od co najmniej dwóch lat, kiedy kryzys walutowy spowodował, że peso spadło do rekordowo niskiego poziomu.

Ceny konsumpcyjne wzrosły o 3,7 proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca, wynika z danych krajowej agencji statystycznej INDEC. To wynik wyższy niż zakładali ekonomiści. Mediana ich szacunków zakładała dynamikę cen na poziomie 3,6 proc. Z kolei inflacja bazowa wzrosła o 4,1 proc. wobec 2,7 proc. w maju.

Był to najwyższy wynik od czasu, gdy INDEC przeszedł głęboką restrukturyzację po wyborze prezydenta Mauricio Macri w 2015 r. co miało na celu przywrócić wiarygodność podawanych statystyk. 

W 2013 r. Argentyna została  pierwszym krajem, który został ocenzurowany przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy za brak dokładnych danych dotyczących inflacji i wzrostu gospodarczego. Fundusz uchylił swoją negatywną ocenę dopiero w listopadzie 2016 r.

W ciągu 12 miesięcy do czerwca ceny wzrosły o 29,5 proc., pokrywając się z oczekiwaniami ekonomistów, które przewidują 30,0 proc. dynamikę cen na koniec 2018 r., zgodnie z najnowszym badaniem banku centralnego. Na początku roku analitycy ankietowani przez bank centralny oczekiwali w tym roku inflacji na poziomie 19,4 proc.

Największy udział w czerwcowym wzroście cen miały żywność i napoje, meble oraz wyroby medyczne.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu