Inflacja w Brazylii najwyższa od sześciu lat

ARŻ, Reuters
opublikowano: 25-03-2021, 14:54

Agencja statystyczna IBGE podała w czwartek, że w połowie marca brazylijska inflacja konsumencka wzrosła do nowych, wieloletnich maksimów. To efekt galopujących kosztów transportu i nieruchomości, pisze Reuters.

Miesięczny indeks cen IPCA-15 wzrósł do 0,93 proc. To najwyższy odczyt w marcu od sześciu lat. Roczna stopa inflacji wzrosła do 5,52 proc. - najwyższego poziomu od ponad czterech lat, który przekroczył również górną granicę banku centralnego na ten rok .

Wzrost inflacji miesiąc do miesiąca był praktycznie dwukrotnie wyższy niż w lutym, co było zgodna z prognozami analityków ankietowanych przez Reutera. Roczna stopa inflacji wzrosła miesiąc do miesiąca o prawie pełny punkt procentowy.

Dane sugerują, że presja inflacyjna w Brazylii pozostaje wysoka w wyniku słabych kursów wymiany i niestabilności finansach publicznych. Ekonomiści spodziewają się, że w nadchodzących miesiącach roczna stopa inflacji będzie nadal rosła, a następnie spadnie w drugiej połowie roku.

Cel inflacyjny banku centralnego na 2021 rok to 3,75 proc. z marginesem błędu wynoszącym 1,5 punktu proc. po obu stronach.

Koszty transportu wzrosły miesiąc do miesiąca o 3,79 proc., ceny paliw o 11,6 proc., a ceny nieruchomości o 0,7 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane