Inflacja w Chinach kontynuuje spowolnienie

opublikowano: 11-04-2018, 06:48

Ceny producentów w Państwie Środka odnotowały kolejne spowolnienie. Marzec był piątym z kolei miesiącem z niższą dynamiką wzrostu. Do tego inflacja konsumencka zeszła z czteroletniego szczytu.

Indeks cen producenckich w trzecim miesiącu 2018 r. wzrósł o 3,1 proc. w stosunku do marca zeszłego roku. To wynik słabszy od oczekiwanego przez ekonomistów (mediana zakładała wzrost o 3,3 proc.) i znacznie niższy niż miesiąc wcześniej 3,7 proc. 

Chiny, flagi
Zobacz więcej

Chiny, flagi fot. Bloomberg

Z kolei inflacja CPI zwiększyła się o 2,1 proc. w ujęciu rocznym, wynika z danych tamtejszego urzędu statystycznego. W tym przypadku oczekiwano dynamiki na poziomie 2,6 proc. wobec wzrostu o 2,9 proc. w lutym.

Najwolniejsza inflacja producencka od ponad roku może zaoferować ograniczone wsparcie dla światowego cyklu reflacji (wzrost cen (inflacji), który następuje po okresie, gdy ceny były na poziomie niższym od kosztów produkcji (deflacji) -  red.), przy rosnących napięciach handlowych, które mogą wpływać na zsynchronizowany globalny wzrost. 

Eksperci oczekują w bieżącym roki wzrostu krajowych cen konsumpcyjnych, a stawki celne dodawane do importu amerykańskich produktów od soi po samochody mogą zwiększyć inflację, jeśli zostaną wdrożone.

Na razie nie ma oznak, że Chiny eksportują inflację w świat – ocenia Li Wei, starszy ekonomista Standard Chartered w Szanghaju, który przewiduje, że zarówno PPI, jak i CPI ustabilizują się w przedziale od 2 do 3 procent w drugiej połowie 2018 roku. 

Odpowiedzialni za politykę monetarną nie skupią się w tym roku na inflacji, zamiast tego będą priorytetowo traktować takie zadania, jak redukcja dźwigni – wyjaśnia ekonomista.

Spowolnienie CPI w marcu  tłumaczone jest głównie wygasaniem efektów związanych z Nowym Rokiem Księżycowym.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu