Inflacja w Danii najwyższa od niemal czterech dekad

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 12-09-2022, 10:17
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Rosnące ceny żywności i energii pchnęły inflację w duńskiej gospodarce na najwyższy poziom od blisko 40 lat. Budzi to uzasadnione obawy o przyszłą koniunkturę w obliczu redukcji wydatków przez konsumentów i spadku zysków firm, informuje Bloomberg.

Dania, Kopenhaga
Dania, Kopenhaga
Nikolay N. Antonov

Według danych Statistics Denmark, w sierpniu 2022 r. wskaźnik cen konsumenckich w porównaniu z rokiem poprzednim wzrósł o 8,9 proc. notując największą zwyżkę od 1983 r. Równocześnie inflacja wzmocniła swoją dynamikę z 8,7 proc. w lipcu.

Tymczasem inflacja bazowa, która wyklucza poddające się mocnym wahaniom ceny energii i żywności, wzrosła w sierpniu do 6 pro. z 5,5 proc miesiąc wcześniej.

Przed kilkunastoma dniami duński rząd obniżył prognozy wzrostu gospodarczego na ten i przyszły rok, głównie z powodu wysokiej inflacji. Szacunki ministerstwa finansów zakładają, że inflacja prawdopodobnie wzrośnie w tym roku średnio do 7,3 proc., a następnie spadnie do 3,3 proc. w 2023 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane