Inflacja w Norwegii najniższa od maja 2022, ale jej podstawy pozostają solidne

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 10-01-2023, 10:31
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Presja inflacyjna w norweskiej gospodarce wyraźnie spowolniła, sprowadzając wskaźnik CPI do najniższego poziomu od siedmiu miesięcy. Niepokoi jednak inflacja bazowa, sugerująca trwałość zjawisk inflacjogennych, informuje Bloomberg.

INTS KALNINS / Reuters / Forum

Według danych Statistics Norway, w grudniu 2022 r. indeks wzrostu cen konsumpcyjnych wyniósł 5,9 proc. rok do roku wyhamowując z poziomu 6,5 proc. miesiąc wcześniej. To najniższa wartość od maja ubiegłego roku. Odczyt okazał się nie tylko lepszy niż oczekiwali ekonomiści, których mediana prognoz zakładała spadek do 6,1 proc., ale również od projekcji Norges Banku na pułapie 6,0 proc.

Wśród głównych przyczyn spadku wymienia się niższe ceny energii.

Negatywnie zaskoczyła jednak inflacja bazowa. Wskaźnik, który nie obejmuje cen żywności i paliw wzrósł bowiem do 5,8 proc. z 5,7 proc. w listopadzie co sugerować może mocne podstawy czynników inflacjogennych i uporczywość tendencji.

Zdaniem ekspertów najnowszy odczyt nie jest na tyle znaczący by doprowadzić do zmian w polityce stóp procentowych banku centralnego. Większość z nich twierdzi, że w pierwszym kwartale bardzo realna jest kolejna podwyżka stawek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane