Inflacja w Szwecji najwyższa od niemal dwóch lat

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 14-04-2021, 13:03

Znacząco wzrosła presja inflacyjna w szwedzkiej gospodarce. Wskaźnik cen konsumenckich znalazł się na najwyższym poziomie od niemal dwóch lat, ale oczekiwane jest osłabienie dynamiki, informuje Reuters.

Siedziba szwedzkiego banku centralnego (Riksbank) w Sztokholmie
Siedziba szwedzkiego banku centralnego (Riksbank) w Sztokholmie
fot. Bloomberg

Inflację napędzają przede wszystkim wyższe ceny żywności i paliw. W efekcie w marcu 2021 r. inflacja CPI odnotowała 0,2 proc. wzrost w porównaniu z lutym i 1,9 proc. dynamikę w odniesieniu do marca rok wcześniej.

Riksbank uspokaja jednak, że podobnie jak w przypadku innych gospodarek wzrost będzie miał ograniczony czasowo charakter i nie wymaga, przynajmniej na razie, żadnej interwencji banku centralnego. Celem władz monetarnych jest inflacja na poziomie 2 proc.

Podobnego zdania są ekonomiści. Cathrine Danin z Swedbanku prognozuje, że inflacja bazowa znacznie spadnie latem. A to może skłonić Riksbank do „manipulowania” przy stopach, a nawet do obniżenia stawki repo do poziomu poniżej zera, co miałoby pomóc w ożywieniu gospodarki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane