Inflacjach w Indiach przyspiesza, ale nadal daleka od celu

opublikowano: 13-05-2019, 15:03

Choć inflacja w Indiach wzrosła w kwietniu trzeci miesiąc z rzędu, pozostaje znacznie poniżej celu banku centralnego. To może skłonić władze monetarne do kolejnej obniżki stóp procentowych w celu wsparcia gospodarki.

Ceny konsumenckie wzrosły w kwietniu 2019 r. o 2,92 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim, wynika z danych Ministerstwa Statystyk. To najwyższy poziom wskaźnika od sześciu miesięcy. Oczekiwania ekonomistów były nieco wyższe i kształtowały się na poziomie (mediana) 2,99 proc. 

Mimo, że zauważalne jest przyspieszenie dynamiki, inflacja nadal znacznie odbiega od 4-proc. średniookresowego celu Banku Rezerw Indii. Bank centralny prognozuje inflację na poziomie 2,9-3 proc. w okresie kwiecień-wrzesień i 3,5-3,8 proc. w okresie październik-marzec 

Obecny odczyt jest ostatnim przez przed czerwcowym posiedzeniem banku centralnego, na którym decydenci odniosą się do tego, w jaki sposób sezon deszczowy monsunowy i globalne ceny ropy wpłyną na perspektywy inflacji. 

W kwietniu w ujęciu rocznym ceny żywności konsumpcyjnej wzrosły o 1,10 proc., ceny paliw i światła wzrosły o 2,56 proc., ceny mieszkań wzrosły o 4,76 proc. a ceny odzieży i obuwia zwiększyły się o 2,01 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane