Innowacyjne biznesy przodują w zatrudnianiu

  • Marta Bellon
opublikowano: 10-02-2014, 00:00

Firmy tzw. nowoczesnej gospodarki mają chęci i możliwości, by tworzyć miejsca pracy. Jednak trudno im znaleźć wykwalifikowanych pracowników.

Firmy innowacyjne, elastyczne organizacyjnie, stosujące zaawansowane technologie, często z zagranicznym kapitałem, czyli grupa przedsiębiorstw zaliczana do tzw. sektora nowoczesnej gospodarki, znów jest liderem w zatrudnianiu pracowników. Według najnowszego raportu ADP Polska, w IV kwartale 2013 r. przedsiębiorstwa zaliczane do tej grupy odnotowały 5,12 proc. wzrost zatrudnienia w porównaniu z tym samym okresem poprzedniego roku. W skali całego 2013 r. wzrost zatrudnienia w najbardziej innowacyjnych przedsiębiorstwachbył nieco niższy i uplasował się na poziomie 4,06 proc. (5,99 proc. w firmach produkcyjnych i 3,17 proc. w firmach usługowych). Okres od października do grudnia był najlepszym kwartałem pod tym względem.

Lepiej w produkcji

Wzrost zatrudnienia w tym czasie był wyższy w firmach produkcyjnych nowoczesnej gospodarki (5,82 proc.) niż w firmach usługowych (4,76 proc.). Największy skok odnotowały duże firmy produkcyjne, zatrudniające powyżej 500 pracowników (6,07 proc.), zaraz za nimi uplasowały się firmy usługowe, zatrudniające poniżej 500 pracowników (6,01 proc.). To w ocenie autorów raportu długo wyczekiwany sygnał poprawy koniunktury w tym sektorze. Raport „Zatrudnienie w Nowoczesnej Gospodarce Q4 2013” sporządzany jest na podstawie rzeczywistych danych dotyczących poziomu zatrudnienia klientów firmy w czwartym kwartale 2010-13, które zostały zestawione z danymi Głównego Urzędu Statystycznego, reprezentującymi całość rynku zatrudnienia w Polsce.

— Pogłoski o trudnej sytuacji na rynku pracy są mocno przesadzone. Najbardziej innowacyjne polskie przedsiębiorstwa w każdym kwartale odnotowują przynajmniej kilkuprocentowy wzrost zatrudnienia, który w IV kw. 2013 r. przekroczył, prognozowany przez ekspertów, próg 5 proc. Jeśli większość polskich firm weźmie przykład z nowoczesnej gospodarki w kwestii ogólnej strategii biznesowej, w kolejnych kwartałach będziemy mogli obserwować jeszcze większe zwyżki zatrudnienia, a w konsekwencji — także dynamiczny rozwój całejpolskiej gospodarki — prognozuje Dariusz Terlecki, pomysłodawca i jeden z autorów polskiej edycji raportu.

Kwalifikacje są kluczowe

Zarządzający innowacyjnymi firmami przyznają jednak, że choć ich możliwości są duże, pozyskiwanie wykwalifikowanych pracowników staje się coraz trudniejsze. — Dlatego też ogromną rolę w samym procesie rekrutacyjnym odgrywa proponowana ścieżka kariery, ale również pozycja danej firmy. Międzynarodowa marka oraz innowacyjne działania z zakresu promocji czy technologii są kryteriami, które coraz częściej decydują o wyborze danego pracodawcy. Wśród pracowników i kandydatów widać większe zainteresowanie rozwojem kariery na rynkach międzynarodowych. Istotną kwestią jest również dostosowanie oferty szkoleń i sposobu rekrutacji do nowego pokolenia, które komunikuje się poprzez portale internetowe, a wiedzę zdobywa w internecie — mówi Gonćalo Duarte Silva, dyrektor generalny Starwood Hotels & Resorts.

OKIEM EKSPERTA
Wizjonerzy nadają tempo
DOMINIKA STANIEWICZ
ekspert Business Centre Club
Pogoń rynku za nowoczesną gospodarką można porównać do biegu na długim dystansie. Firmy wykorzystujące elastyczne formy oraz innowacyjne rozwiązania mają zazwyczaj niższe koszty stałe, co pozwala im na inwestowanie w kolejne nowe technologie i rozwój. Możliwość bieżącego zarządzania jest tu kluczowa, aby podejmowanedecyzje były wdrażane natychmiastowo, co przekłada się na lepsze dostosowanie do rynku. Takiej możliwości nie mają firmy zarządzane według tradycyjnego modelu. Często też brak wizji i dostosowania do rynku kończy się upadłością, a co za tym idzie — dystanse pomiędzy tradycyjnym podejściem a nowoczesnymi rozwiązaniami się zwiększają. Wzrost zatrudnienia w firmach produkcyjnych oznacza, że rynek zaczął budzić się z letargu oraz że rynki zbytu poza naszymi granicami są w lepszej kondycji i zamówienia powracają. To dobry prognostyk na nadchodzący rok.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Bellon

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu