Inspirująca przestrzeń

opublikowano: 27-03-2017, 22:00

Aranżacja miejsca pracy może inspirować i zwiększać produktywność zespołu

Ponad połowa Polaków byłaby skłonna zmienić biuro, w którym pracuje. Zdecydowana większość to ludzie w wieku 25-40 lat (64 proc.) — wynika z badania przeprowadzonego przez Kantar TNS Polska na zlecenie Brain Embassy.

W SYMBIOZIE: Biuro ma być miejscem odpowiadającym na potrzeby pracowników z różnych pokoleń. Doskonałą receptą na to jest koncepcja Activity Based Working, zgodnie z którą to pracownicy wskazują, jak najczęściej pracują, a pracodawca dostarcza im przestrzeń w pełni dostosowaną do ich aktywności — mówi Ewelina Kałużna, dyrektor ds. wynajmu i zarządzania wartością budynków w Skanska Property Poland.
Zobacz więcej

W SYMBIOZIE: Biuro ma być miejscem odpowiadającym na potrzeby pracowników z różnych pokoleń. Doskonałą receptą na to jest koncepcja Activity Based Working, zgodnie z którą to pracownicy wskazują, jak najczęściej pracują, a pracodawca dostarcza im przestrzeń w pełni dostosowaną do ich aktywności — mówi Ewelina Kałużna, dyrektor ds. wynajmu i zarządzania wartością budynków w Skanska Property Poland. ARC

— Biuro odpowiadające potrzebom tzw. Nowoczesnego Modelu Pracy (NMP) musi być przestrzenią inspirującą, pobudzającą do działania, a jednocześnie miejscem, w którym mogą się przenikać różne branże i światy korporacji, freelancerów czy start-upów — mówi Adam Lis z centrum coworkingowego Brain Embassy, które w ubiegłym roku otworzyła w Warszawie firma Adgar. Przestrzenie zaprojektowano tak, by sprzyjały rozwojowi innowacyjnych pomysłów, kreatywności i efektywności pracy.

Naczynia połączone

Zmiany stylu pracy przyczyniły się do popularyzacji w Polsce idei Activity-Based Working, zgodnie z którą w biurach powstaje wiele stref, z których można korzystać zależnie od prowadzonej aktywności. Są to miejsca spotkań nieformalnych, pokoje do konsultacji, miejsca do rozmów telefonicznych czy strefy relaksu. Według specjalistów Walter Herz, na uwagę zasługują zwłaszcza pomieszczenia projektowe, w których można pisać na ścianach i tablicach, przyczepiać w różnych miejscach notatki z dyskusji prowadzonej np. w ruchu.

— Utrwalane wzrokowo pomysły są efektywniejsze, ponieważ wyobraźnia i pamięć wzrokowa są skuteczniejsze niż pamięć słuchowa. W ten sposób rozmowa jest „popychana” bez przeszkód do przodu — zwracają uwagę przedstawiciele Walter Herz. Co ważne, nowoczesne biuro powinno być tak urządzone, by można było w nim sprawnie przeprowadzić zmiany, np. przy okazji transformacji organizacyjnej w firmie. W tym celu coraz częściej wykorzystuje się mobilne rozwiązania modułowe, dzięki którym można tworzyć pewnego rodzaju pomieszczenia w pomieszczeniach. Mają formę akustycznych kabin, które można swobodnie przenosić w różne części biura. Powszechne staje się też dopasowywanie miejsc pracy — zarówno jeśli chodzi o projekt, jak i ustawienie mebli — do indywidualnych potrzeb. W tym celu reguluje się np. wysokość blatu w zależności od wzrostu pracownika, czy dostosowuje go do pracy w różnych pozycjach. Niestety są firmy, które wciąż nie rozumieją, dlaczego sposób aranżacji biura jest ważny. Z jednej strony od pracowników oczekuje się kreatywności, współpracy, samodzielności i zaangażowania, z drugiej zaś tylko w niewielkim stopniu wykorzystuje się potencjał biura do spełnienia tych oczekiwań. Z raportu „Nie bój się Activity-Based Working”, opracowanego przez Hays, Kinnarps i Skanska, wynika, że w ponad 40 proc. badanych przedsiębiorstw pracownicy nie mają wpływu na swoje biuro.

— Przeciętnie w firmach koszty wynajmu biura stanowią maksymalnie około 10 proc. kosztów operacyjnych, a koszty zatrudnienia to aż około 70 proc. Skoro tak dużo budżetu przeznaczamy na kadry, warto dostarczyć im przestrzeń możliwie najlepiej dopasowaną do charakteru pracy. Nigdy wcześniej biuro nie pełniło tak ważnej roli w rozwoju biznesu. Dziś to, gdzie pracujemy, musi wspierać karierę profesjonalistów, być skutecznym narzędziem rekrutacyjnym, i tym samym wzmacniać strategiczne procesy biznesowe w firmie — przekonuje Ewelina

Kałużna, dyrektor ds. wynajmu i zarządzania wartością budynków w Skanska Property Poland.

Kreatywne sąsiedztwo

Pracownicy coraz bardziej cenią sobie jednak nie tylko wyposażenie biura, ale także dostęp do atrakcji w jego otoczeniu. Jak informują specjaliści Walter Herz, część deweloperów wzięła to pod uwagę, starając się maksymalnie wykorzystać potencjał terenów otaczających biurowce. Budują wokół nich np. deptaki ze sklepami, restauracjami i kawiarniami. Niektórzy inwestorzy tworzą też tzw. miejskie podwórka, gdzie latem można włączyć się w gry zespołowe, poćwiczyć na świeżym powietrzu, czy obejrzeć film w kinie letnim. Plany niektórych spółek zakładają też budowę boisk do koszykówki, badmintona, siatkówki plażowej, ścianek wspinaczkowych i torów do gry w bule. Deweloperzy starają się rozwijać również funkcje biurowców. Powstają w nich nie tylko strefy konferencyjne, eventowe i gastronomiczne, ale także kluby fitness, placówki medyczne, przedszkola, parkingi dla rowerzystów i punkty napraw jednośladów.

— W ten sposób inwestorzy w swoich projektach zapewniają najemcom biur kompleksową infrastrukturę. Takie obiekty cieszą się największym powodzeniem na rynku — zapewniają eksperci Walter Herz.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu