Instalacja do rafinacji ołowiu w KGHM pozwoli zwiększyć produkcję srebra

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 09-11-2005, 11:01

Około 15 ton srebra więcej w ciągu roku będzie produkował KGHM Polska Miedź SA, dzięki powstającej w koncernie, kosztem ponad 30 mln zł, instalacji do rafinacji ołowiu - poinformował w środę PAP prezes Polskiej Miedzi Marek Szczerbiak.

Około 15 ton srebra więcej w ciągu roku będzie produkował KGHM Polska Miedź SA, dzięki powstającej w koncernie, kosztem ponad 30 mln zł, instalacji do rafinacji ołowiu - poinformował w środę PAP prezes Polskiej Miedzi Marek Szczerbiak.

    "Zakład pozwoli nie tylko odzyskiwać więcej srebra, ale przede wszystkim z zyskiem zagospodarować ołów będący produktem ubocznym w procesie produkcji miedzi elektrolitycznej" - wyjaśnił prezes.

    Rocznie w KGHM "powstaje" w ten sposób ok. 22 tysięcy ton ołowiu. Dotąd był on odsprzedawany firmom, które następnie odzyskiwały z niego czysty ołów oraz inne pierwiastki.

    Ogłoszono przetarg na wykonawcę instalacji do rafinacji ołowiu. W jego wyniku wyłoniono spółkę AMK Kraków, która ma zająć się budową fabryki na terenie należącej do KGHM Huty Miedzi Legnica.

    "Inwestycja ma rozpocząć się na początku 2006 roku, a jej realizacja ma potrwać do końca przyszłego roku. Zakład powinien ruszyć w I kwartale 2007 roku" - uważa prezes koncernu.

    Projekt ma być realizowany na podobnych zasadach, jak prowadzona wcześniej budowa na zlecenie koncernu magazynu soli. "Głównym realizatorem inwestycji z naszego ramienia jest nasza spółka zależna KGHM Metraco, która będzie kontrolować wykonawcę z Krakowa. Po zakończeniu zadania odkupimy od Metraco gotowy zakład" - wyjaśnił prezes.

    Zdaniem Szczerbiaka, w ten sposób lubińska spółka zapewni sobie zyski płynące z produkcji ołowiu i pierwiastków towarzyszących, a jednocześnie nie musi angażować własnych środków w czasie realizacji inwestycji.

    Dodał, że nakłady na inwestycję, szacowane na ok. 34 mln zł, powinny zwrócić się po 4 latach.

    W tym roku lubiński koncern wyprodukował już prawie 932 tony srebra metalicznego, co stanowi 75 proc. zakładanych przez zarząd planów na 2005 rok. Obecnie średnie ceny tego metalu za kilogram oscylują w granicach 227 dolarów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane