Instrumenty zwrotne nabierają rozpędu

opublikowano: 24-09-2019, 22:00

Unijne pożyczki i poręczenia pomagają rozkwitać lokalnym biznesom. Są łatwo dostępne, a warunki ich przyznawania korzystne

Regionalne finansowanie zwrotne najbardziej doceniają przedsiębiorcy z Wielkopolski. Pożyczki i poręczenia udzielane na preferencyjnych warunkach popłynęły już do 2 tys. tamtejszych firm. Otrzymały one wsparcie na łączną kwotę ok. 350 mln zł. Z tej kwoty 280 mln zł stanowiły pożyczki, a 70 mln — poręczenia. Największy apetyt na instrumenty zwrotne z tzw. inicjatywy Jeremie 2 miały mikrofirmy i start-upy. Na liście beneficjentów znalazły się głównie MŚP działające w handlu hurtowym, detalicznym, przetwórstwie przemysłowym, budowlance i w sektorach naukowym i technicznym.

Przemysław Cieszyński, członek zarządu BGK, podkreśla, że za każdą
spółką, która uzyskała unijne wsparcie zwrotne, stoi wyjątkowa historia
lokalnego biznesu.
Zobacz więcej

BIZNESOWE HISTORIE:

Przemysław Cieszyński, członek zarządu BGK, podkreśla, że za każdą spółką, która uzyskała unijne wsparcie zwrotne, stoi wyjątkowa historia lokalnego biznesu. Fot. K. Pacholak

Wśród liderów w kategorii korzystania z unijnych instrumentów zwrotnych są również firmy z województw pomorskiego i dolnośląskiego. Umowy dotyczące pożyczek, poręczeń i wejść kapitałowych podpisało tam odpowiednio 1522 i 1205 firm.

Trwały mechanizm

Pieniądze przeznaczone na wspomniane wsparcie pochodzą z regionalnych programów operacyjnych (RPO), a zarządza nimi Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK). Natomiast za ich dystrybucję odpowiadają pośrednicy finansowi w poszczególnych województwach.

— Jeremie 2 to inicjatywa będąca kontynuacją stworzonego ponad dekadę temu przez samorząd województwa wielkopolskiego trwałego mechanizmu finasowania biznesu w regionie. Odpowiada on na potrzeby firm, zwłaszcza mikrusów i start-upów, które szukają zewnętrznych źródeł finansowania — mówi Marek Woźniak, marszałek woj. wielkopolskiego.

Warto zauważyć, że po realizacji inwestycji i spłacie zaciągniętych przez firmy zobowiązań pieniądze pozostają w regionach i mogą wspierać kolejne przedsięwzięcia.

— Dzięki instrumentom zwrotnym przedsiębiorcy mogą rozwijać innowacyjne pomysły i finansować rozkwit firm, m.in. poprzez zakup maszyn, środków transportu lub uruchomienie punktu sprzedaży. Za każdą spółką, która uzyskała wsparcie, stoi wyjątkowa historia lokalnego biznesu — podkreśla Przemysław Cieszyński, członek zarządu BGK.

Konkurencyjna oferta

Marzena Chmielewska, dyrektor departamentu funduszy europejskich Konfederacji Lewiatan, zwraca uwagę, że główną zaletą unijnych instrumentów zwrotnych jest ich dostępność.

— Przedsiębiorcy mogą je szybko zdobyć w wielu bankach, z którymi współpracują. Zresztą warunki przyznawania pożyczek i poręczeń finansowanych z pieniędzy zarządzanych przez BGK są znacznie lepsze od tych rynkowych — podkreśla Marzena Chmielewska.

Przyznaje, że jeszcze do niedawna dotacje były ciekawszą możliwością z punktu widzenia finansowania publicznego.

— Teraz stały się towarem bardziej ekskluzywnym. Dla wielu firm zainteresowanych szybkim wsparciem projektów badawczo-rozwojowych granty są już niedostępne. Popyt przesuwa się na instrumenty łatwiejsze do zdobycia, które na koniec dnia wcale nie muszą być dużo droższe od grantów — wyjaśnia Marzena Chmielewska.

cc937a7e-4287-11ea-b77f-2e728ce88125
Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Co prawda — jak podkreśla — zaletą dotacji jest m.in. to, że są bezzwrotne i nie wymagają wkładu własnego.

— Jednak wielu przedsiębiorców zorientowało się, że czasem lepiej wziąć droższy instrument, który później jest łatwiejszy w obsłudze i nie pociąga za sobą tylu kosztów i ryzyka wynikającego z zasad unijnych, jak jest w przypadku dotacji — ocenia Marzena Chmielewska.

Nie ma wątpliwości, że w najbliższych latach pula grantów się skurczy. Będą one wspierać bardziej wymagające projekty.

— System zwrotny powinien być stałym elementem krajobrazu finansowania MŚP i to niezależnie od kolejnych perspektyw — zaznacza Marzena Chmielewska.

Toruńskie dywany

Z preferencyjnej pożyczki skorzystał m.in. Wiesław Dmowski, właściciel toruńskiej firmy Montor, która zajmuje się produkcją i dystrybucją dywanów. Nie ma złudzeń, że gdyby zaciągnął kredyt komercyjny, musiałby spłacać więcej odsetek w skali roku.

— Pożyczką sfinansowałem zakup maszyny umożliwiającej produkcję dywanów wielokolorowych. Spółka wzbogaciła ofertę produktową o oryginalne wzory i lepszą jakość i — co najistotniejsze — rozwinęła biznes na rynkach zagranicznych, zyskując nowych klientów. Współpracuje też z brytyjskimi i litewskimi producentami — opowiada Wiesław Dmowski.

Beneficjentem wsparcia zwrotnego jest również działająca w branży motoryzacyjnej spółka Art-Motor Leszczyńscy Rutkowscy z Solniczek koło Białegostoku. Ta firma rodzinna przeszła długą drogę od niewielkiego warsztatu samochodowego do innowacyjnego przedsiębiorstwa produkcyjnego.

— Część pieniędzy z pożyczki przeznaczyliśmy na wyposażenie nowych powierzchni biurowych. Resztę wsparcia oferowanego przez BGK zainwestowaliśmy w maszyny. Stale rozwijany park maszynowy umożliwia nam realizację najbardziej zaawansowanych zleceń związanych z obróbką metali i tworzyw sztucznych — mówi Monika Rutkowska, współwłaścicielka firmy Art-Motor.

Poręczenia z BGK pomogły też sfinansować wymarzoną inwestycję Krzysztofowi Ciszewskiemu, właścicielowi firmy Mix Czarter, największej floty 10-metrowych jachtów na Wielkich Jeziorach Mazurskich w Węgorzewie. Dzięki wsparciu w ciągu zaledwie trzech miesięcy uruchomił port i wystartował z biznesem na dobre.

— Bez poręczenia nie miałbym szans na kredyt. Najpierw szukałem możliwości sfinansowania portu, a następnie floty. Systematycznie inwestowałem w zakup jachtów. Obecnie mam ich ok. 40 — mówi z dumą Krzysztof Ciszewski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy