Intel, producent mikroprocesorów, kupił na początku sierpnia kalifornijski start-up Nervana Systems, specjalizujący się w produkcji oprogramowania i sprzętu do tzw. głębokiego uczenia się maszyn.
Firma Intel nie ujawnia kwoty transakcji, ale amerykańskie portale branżowe, powołując się na uczestników podpisywania umowy zakupu start-upu Nervana Systems, donoszą o kwocie 400 mln USD.
W informacjach prasowych dotyczących tej transakcji Intel chwali się, że obecnie właśnie ich procesory są wykorzystywane przez większość (97 proc.) światowych serwerów przetwarzających obciążenia związane z uczeniem maszynowym. Chodzi o funkcje już powszechnie wykorzystywane, takie jak np. programy do zamiany mowy na tekst, oznaczanie zdjęć oraz bardziej zaawansowane technologie stosowane m.in. w pojazdach autonomicznych.
Przejęty teraz przez Intela start-up specjalizuje się w tworzeniu silników i struktur do tzw. głębokiego uczenia się maszyn (deep learning), już wykorzystywanych przez najnowsze procesory Intela: Xeon z rodziny E5 oraz Xeon Phi.
– Oprogramowanie Nervany rozwinie portfel Intela i zwiększy wydajność naszych procesorów już wykorzystywanych do uczenia głębokiego – napisała Diane Bryant, wiceprezydent Intela, w oświadczeniu dotyczącym transakcji.

Spółkę Nervana Systems założyła w 2014 r. czwórka pasjonatów sztucznej inteligencji: Amir Khosrowshahi, Naveen Rao, Bruno Olshausen i Arjun Bansal. Ich zainteresowania od początku koncentrowały się na łączeniu inżynierii komputerowej, neurobiologii i uczeniu maszyn.
© ℗