Inwestor Allegro konsoliduje rynek zoologiczny

opublikowano: 02-08-2021, 20:00

Przejęcia we Włoszech, Szwecji, a także w Polsce – fundusz Cinven rozpycha się na europejskim rynku produktów dla zwierząt domowych.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • dlaczego węgierski Partner in Pet Food, kontrolowany przez fundusz Cinven, chce przejąć polski Mispol
  • jakie wyniki miał w 2020 r. polski producent karmy dla zwierząt domowych
  • jakie inne podobne transakcje przeprowadził bądź przygotowuje Cinven, sam oraz poprzez PPF
  • jak konsolidację na rynku zoologicznym oceniają eksperci

Gdy fundusz private equity Cinven – znany w Polsce z pakietu udziałów w Allegro – inwestował w 2018 r. w węgierskiego producenta karmy dla zwierząt domowych Partner in Pet Food (PPF), zwracał m.in. uwagę na dobre perspektywy branży oraz… rozdrobniony rynek w Europie, co pozwala na prowadzenie konsolidacji. Nie poprzestał na deklaracjach i ruszył na zakupy – także do Polski, gdzie aktywny jest też fundusz Resource Partners, który po Macedzie (producent przekąsek dla psów) przejął jeszcze Atlantic Products o podobnym profilu.

Węgierski potentat widzi potencjał w polskim Mispolu

Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) trafił w lipcu wniosek w sprawie przejęcia wyłącznej kontroli przez PPF nad polskim producentem karmy – Mispolem. Transakcja ma zostać sfinalizowana w ciągu kilku miesięcy. Jedynym właścicielem spółki jest litewski fundusz NDX działający w branży spożywczej (w portfelu ma m.in. polską spółkę Arteta, właściciela marki przekąsek DayUp).

Europejska ekspansja:
Europejska ekspansja:
Gerald Kühr, prezes Partner in Pet Food, traktuje planowane przejęcie Mispolu jako ważny krok w rozwoju firmy, podobnie jak akwizycję włoskiej spółki Landini Giuntini.
materiały prasowe

Mispol miał w 2020 r. 212,5 mln zł przychodów (-1,7 proc. r/r), 0,2 mln zł zysku netto (2,3 mln zł straty w 2019 r.) i 10,1 mln zł zysku EBITDA (+22,3 proc.). Segment pet-food odpowiadał za 75,2 proc. obrotów i wzrósł r/r o 4,6 proc. do 159,8 mln zł (71,4 tys. ton produktów). Reszta sprzedaży przypadła m.in. na przetwory oraz pasztety, konserwy i smarowidła, z których firma wycofała się w ubiegłym roku. Udział eksportu zwiększył się w porównaniu do 2019 r. z 47 do 48,6 proc.

– Jesteśmy przekonani, że dzięki branżowej wiedzy i szerokiemu portfolio będziemy rozwijać Mispol i przyczynimy się do jego silnego wzrostu w najbliższych latach. Mocna pozycja w Polsce tej firmy pozwoli nam zwiększyć obecność na tym rynku. Możemy przyczynić się o jego rozwoju pod względem oferty produktowej i innowacyjności – komentuje Gerald Kühr, prezes Partner in Pet Food.

Zatrudniający ponad 2 tys. osób i mający dziesięć fabryk PPF wyprodukował w 2020 r. 510 tys. ton karmy (+3,7 proc.), a jego sprzedaż wyniosła 316 mln EUR (ok. 1,4 mld zł). Dostarcza towar do przeszło 600 klientów w 40 europejskich krajach.

Okiem eksperta
To nie koniec konsolidacji
Wojciech Kamiński
dyrektor zarządzający Maxi Zoo Polska
To nie koniec konsolidacji

Obie te firmy są mi znane, a zapowiedziana akwizycja nie jest zaskoczeniem. Rynek produktów dla zwierząt konsoliduje się nie tylko w Polsce, więc spodziewam się kolejnych przejęć. Jego wartość szybko rośnie, dlatego jest interesujący m.in. dla funduszy private equity, które mają dość pieniędzy i szukają atrakcyjnych celów.

Produkcja jedzenia dla zwierząt była przez lata prowadzona jako dodatek przy prowadzeniu wytwórstwa żywności dla ludzi. Jednak tempo wzrostu rynku zoologicznego zaczyna przewyższać możliwości produkcyjne, dlatego firmy wybierają specjalizację. Widocznie tą drogą poszedł też Mispol.

Zakładam, że przejęcie polskiej firmy wiąże się z chęcią inwestowania w nią i zwiększenia jej mocy, co pozytywnie wpłynie na rodzimy rynek. Nasz kraj od lat jest i pewnie jeszcze będzie zapleczem produkcyjnym produktów zwierzęcych dla innych europejskich rynków.

Konsolidacji Cinvenu ciąg dalszy

To będzie druga transakcja pomiędzy PPF a NDX. Węgierska firma kupiła we wrześniu 2020 r. szwedzkiego wiodącego producenta karmy Doggy o rocznych obrotach około 600 mln SEK (ok. 268,3 mln zł). Sprzedaje produkty w ponad 20 europejskich krajach.

PPF kontynuuje konsolidację rynku na kontynencie oraz internacjonalizację działalności i rozszerzanie kategorii karm o te wysokiej jakości. Przejął w styczniu 100 proc. udziałów we włoskim producencie – Landini Giuntini. Poszerzył dzięki temu asortyment o przekąski i smakołyki, szczególnie w segmencie premium i superpremium.

Kiedy warto założyć Alternatywną Spółkę Inwestycyjną? Sprawdź podczas warsztatu “Pulsu Biznesu” >>

Cinven działa w tej branży nie tylko poprzez PPF. 25 czerwca poinformował o podpisaniu umowy – uzależnionej od zgód lokalnych organów regulacyjnych – zakupu większościowego pakietu największej sieci sklepów zoologicznych (370) we Włoszech, Arcaplanet. Nawiąże też strategiczne partnerstwo z Maxi Zoo Italia – numerem „3” w kraju, spółką należącą do niemieckiego Fressnapfu – oferując produkty w ok. 500 sklepach w tym kraju oraz w internecie.

Włoskie nadzieje:
Włoskie nadzieje:
Fundusz Cinven, w którym partnerem jest Maxim Crewe, podkreśla, że włoski rynek opieki nad zwierzętami, wart 3,4 mld EUR, jest jednym z największych w Europie i pozostaje bardzo rozdrobniony.
materiały prasowe
Okiem inwestora
Obiecujący rynek, choć wyceny poszły w górę
Dominik Smykla
Partner w funduszu Resource Partners
Obiecujący rynek, choć wyceny poszły w górę

Już od jakiegoś czasu krążyły informacje o możliwej sprzedaży Mispolu w związku z rozpoczętym przez NDX przemodelowaniem portfela. Koncentrujemy się na przekąskach dla psów, a Mispol na tradycyjnej karmie, więc nie dostrzegaliśmy wystarczających synergii tak jak ma to miejsce w przypadku połączenia z PPF. Ponadto kupienie dużego gracza i konsolidowanie rynku poprzez przejmowanie średniej wielkości firm wpisuje się w strategię Cinvenu – zwłaszcza że w tym segmencie rynku, przy dużych wolumenach i niższej marży, efektywność produkcyjna i relacje z odbiorcami handlowymi mają szczególną wartość.

W tej branży dużo się dzieje także poza Polską – fundusz Rohatyn zapowiedział w lipcu sprzedaż funduszowi private equity A&M Capital Europe omnichannelowego gracza Pet Network International działającego na południu Europy. Rynek zoologiczny rósł przed pandemią stabilnie, a podczas niej przyspieszył. Więcej osób poczuło potrzebę posiadania domowego zwierzaka, a dodatkowo ludzie coraz częściej je rozpieszczają i kupują produkty lepszej jakości. Perspektywy dalszego wzrostu są obiecujące, a nie widzę powodu do załamania rynku, więc inwestowanie w niego teraz może się opłacić. Niemniej pandemia podbiła wyceny firm z tej branży, a trudno przewidzieć, co będzie za kilka lat.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane