Czytasz dzięki

Inwestorska Aria wybrzmi w Europie

opublikowano: 02-02-2020, 22:00

Aria Private Equity rozpoczęła 2020 r. z nową strategią i nadzieją na międzynarodowy sukces.

„Większość funduszy posiłkuje się publicznymi grantami i inwestuje do 1 mln zł. My wspieramy firmy w fazie szybkiego wzrostu i oferujemy im więcej. Wypełniamy tzw. lukę kapitałową, jaka powstała na rodzimym rynku” — tak prawie rok temu Dariusz Lewandowski, prezes wówczas jeszcze spółki inwestycyjnej Aria, określił jej przewagę konkurencyjną. Teraz otwarcie mówi, że zespół ma ochotę na więcej. Firma wychodzi za granicę, formalnie już jako Aria Private Equity. Liczy, że za 5-7 lat będzie zarządzać kapitałem sięgającym 1 mld zł.

Mamy bezcenne doświadczenie budowania biznesu od zera, świetne
portfolio projektów i ducha przedsiębiorczości, który każdego dnia budzi nas
przed dzwonkiem zegarka — tak o strategii wyjścia Aria Private Equity za
granicę mówi Piotr Budnik, wiceprezes. Projekt rozwija wspólnie z Katarzyną
Kolmus (wiceprezes) i Dariuszem Lewandowskim (prezes).
Zobacz więcej

Z ENTUZJAZMEM:

Mamy bezcenne doświadczenie budowania biznesu od zera, świetne portfolio projektów i ducha przedsiębiorczości, który każdego dnia budzi nas przed dzwonkiem zegarka — tak o strategii wyjścia Aria Private Equity za granicę mówi Piotr Budnik, wiceprezes. Projekt rozwija wspólnie z Katarzyną Kolmus (wiceprezes) i Dariuszem Lewandowskim (prezes). TP

W nowym wydaniu

— Zaczynaliśmy działalność jako przedsiębiorcy. Dziś, jako firma inwestycyjna, finansujemy spółki technologiczne na etapie wzrostu. Naszym celem strategicznym jest budowa funduszy typu buyout [wykup firmy od właściciela — red.] opartych na kapitale instytucjonalnym — mówi Dariusz Lewandowski.

Aria Private Equity rozszerza działalność o rynki centralnej Europy, Skandynawii, Niemiec i Austrii. Udział gospodarki cyfrowej w tych regionach, według szefa Arii, wynosi około 7 proc., a fundusz planuje inwestować właśnie w rozwiązania typu software as a service, deep tech oraz technologie wprowadzające w cyfrowy świat sektor produkcji przemysłowej, ale także edukacji i dóbr konsumenckich. Na ten cel Aria chce poszukać kapitału m.in. od funduszyfinansujących aktywność mniejszych podmiotów inwestycyjnych czy zachodnioeuropejskich family office.

— Wiemy, jak to jest, gdy startuje się od zera. Rozumiemy także, że miliard pod zarządzaniem za 5-7 lat to bardzo ambitny cel, w szczególności na polskim rynku, dlatego wychodzimy z fundraisingiem [pozyskiwanie finasowania — red.] do innych krajów. Oczywiście stopniowo, z pokorą i z wizją bardzo ciężkiej pracy każdego dnia — podkreśla Piotr Budnik, wiceprezes Aria Private Equity.

Katarzyna Kolmus, wiceprezes funduszu, ujawnia, że Aria prowadzi już zaawansowane rozmowy m.in. ze spółkami technologicznymi z Niemiec.

Puls Innowacji
Najważniejsze informacje o rozwoju i finansowaniu nowych technologii. Ciekawostki ze świata gigantów, start-upów i funduszy VC
ZAPISZ MNIE
×
Puls Innowacji
autor: Anna Bełcik
Wysyłany raz w tygodniu
Anna Bełcik
Najważniejsze informacje o rozwoju i finansowaniu nowych technologii. Ciekawostki ze świata gigantów, start-upów i funduszy VC
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Wzmacnianie kompetencji

— Po roku od transakcji przychody w jednej z naszych spółek — Software Development Academy — rosną o ponad 200 proc. rok do roku i w 2019 r. sięgnęły 26 mln zł — mówi Piotr Budnik.

Aria zainwestowała ponadto w Livespace, Survicate i Senuto. Menedżerowie funduszu stworzyli i rozwijają także własną technologię „budowy domów jednorodzinnych i w zabudowie szeregowej”, firmowaną jako System 3E.

— Ze względu na aktywne podejście do zarządzania spółkami portfelowymi nasza praca zaczyna się w chwili realizacji transakcji. Działamy w formule smart money — mówi Piotr Budnik.

Myśląc o rozwoju spółek i własnej strategii ekspansji zagranicznej, fundusz powiększył zespół. Dołączył do niego Grzegorz Żebrowski, związany wcześniej z funduszem CEE Equity Partners. Do Arii z londyńskiego biura EY i Lloyds Banking Group przeszedł Maciej Kania, a z Deloitte Ewa Rudnicka i Magdalena Jończak (została członkiem rady nadzorczej).

OKIEM EKSPERTA

Doświadczenie, a nie pochodzenie

BARBARA NOWAKOWSKA, dyrektor zarządzająca, Polskie Stowarzyszenie Inwestorów Kapitałowych

Polski rynek venture capital jest wciąż jeszcze niewielki, ale bardzo szybko się rozwija. Raport PFR Ventures sprzed kilku dni pokazuje wzrost inwestycji w młode spółki z około 150 mln zł przed rokiem do ponad 1,2 mld zł w 2019 r. Wraz ze wzrostem skali finansowania następuje szybkie umiędzynarodowienie tego rynku. Spółki, w które inwestują fundusze, od początku przygotowują się do wzrostu na rynkach międzynarodowych, a polscy zarządzający współpracują z zagranicznymi partnerami przy kolejnych rundach finansowania. Dla spółek z branży IT, a takie są najczęściej przedmiotem inwestycji w tej branży, granice mają coraz mniejsze znaczenie. Liczy się wielkość i doświadczenie funduszu z punktu widzenia potrzeb konkretnej spółki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane