Inwestorzy dowiedli wiary w Neptune

opublikowano: 30-01-2020, 22:00

Polski start-up ma więcej pieniędzy na budowę platformy dla tzw. data scientistów.

Neptune — start-up, który stworzył platformę dla specjalistów w zakresie uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji — ogłosił pozyskanie 3 mln USD na rozwój. W rundzie inwestycyjnej uczestniczyły niemieckie fundusze btov Partners Digital Tech Fund i Rheingau Founders, a także polsko-izraelski TDJ Pitango Ventures i prywatni inwestorzy. Dla btov Partners była to pierwsza inwestycja w polski projekt, TDJ Pitango natomiast zwiększyło wkład w Neptune. We wrześniu 2018 r. wspólnie z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju fundusz zainwestował w spółkę 1,7 mln USD. Pieniądze na budowę platformy dla data scientistów wyłożył także założyciel i prezes start-upu Piotr Niedźwiedź, który współtworzył też CodiLime i Deepsense.ai. Właśnie w ostatniej z wymienionych spółek zrodził się pomysł, z którego powstał odrębny start-up.

— Neptune wzbudził entuzjazm naukowców zajmujących się danymi na całym świecie. Ten rynek szybko ewoluuje od indywidualnych eksperymentów do niedocenianego obszaru współpracy grupowej. Platforma Neptune zapewnia zespołom programistów uczenia maszynowego zestaw narzędzi umożliwiających współpracę i osiąganie najlepszych rezultatów — zachwala Daniel Star, partner zarządzający TDJ Pitango Ventures.

„Czym Github jest dla programistów, a HubSpot dla działu sprzedaży, tym Neptune jest dla data scientistów” — stwierdza firma w komunikacie.

Piotr Niedźwiedź zaznacza, że choć sektor jest na bardzo wczesnym etapie rozwoju, specjalistów będzie szybko przybywać. Potrzebne jest więc wypracowanie jednolitych standardów współpracy. Neptune chce w tym uczestniczyć, udostępniając narzędzia. Mają pomóc opanować chaos, który sprawia, że 85 proc. podejmowanych na świecie projektów z dziedziny data science kończy się porażką (dane Gartnera). Neptune chce rosnąć wraz z rynkiem. Liczy, że część aktywnych użytkowników platformy zacznie korzystać z płatnych opcji, gdy wzrośnie zapotrzebowanie firm na ich usługi. Obecnie platformy używa ok. 1,5 tys. specjalistów, kilkudziesięciu na zasadach komercyjnych.

„Data science to jeden z najbardziej dynamicznych rynków w IT, a jednak pod względem stosowanych narzędzi wciąż jest niedojrzały. Jako były CTO odpowiedzialny za zespoły data science wiem, jakim wyzwaniem jest zapewnienie wydajnego i przejrzystego procesu współpracy w tej dziedzinie. Neptune ma świetne predyspozycje do rozwiązania podstawowego problemu branży i ustanowienia globalnych standardów współpracy” — zaznacza Andreas Goeldi, partner w btov Digital Tech Fund, cytowany w komunikacie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane