Inwestorzy pozbywają się akcji Danske Bank

opublikowano: 26-07-2019, 14:05

Zagraniczni inwestorzy sukcesywnie zmniejszają swoje zaangażowanie w Danske Bank. Podyktowane jest to aferą z praniem brudnych pieniędzy, w której jeden z największych skandynawskich banków odgrywał czołową rolę.

W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2019 r. zagranica sprzedała udziały w duńskiej instytucji o wartości 3,5 mld DKK netto (520 mln USD), co jest rekordową wartością jeśli chodzi o akcje jakiejkolwiek duńskiej spółki. Jak wynika z szacunków banku centralnego Danii, zagraniczni inwestorzy posiadają obecnie około 40 proc. udziałów w Danske Bank wobec ponad 50 proc. rok wcześniej.

Danske Bank
Zobacz więcej

Danske Bank fot. Bloomberg

Notowania akcji Danske Banku straciły na wartości około 60 proc. od początku 2018 r. w reakcji na informację o roli jaką odegrała zarówno estońska placówka banku, jak i centrala w skandalu związanym z „wypraniem” środków o wartości szacowanej na 230 mld USD. 

W rezultacie pracę straciło wielu topowych menedżerów Danske w tym ówczesny dyrektor generalny Thomas Borgen. Udziałowcy muszą być też przygotowani na dotkliwe grzywny i odszkodowania w związku z dochodzeniami karnymi prowadzonymi przez nadzory rynkowe w Europie i Stanach Zjednoczonych.

Zagranica pozbywa się udziałów w Danske na rzecz innych duńskich spółek. Ocenia się, że inwestorzy zagraniczni mają około 200 mld USD w akcjach duńskich podmiotów, co oznacza wzrost o 16 proc. od początku roku. Łącznie posiadają 52 proc. duńskich akcji.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy