Inwestorzy wierzą w domy seniora

opublikowano: 17-10-2019, 22:00

Wolumen transakcji w sektorze domów seniora w Europie osiągnął rekordowy wynik 700 mln EUR.

RNa kontynencie rośnie popyt na specjalistyczne obiekty mieszkalne dla osób starszych. Nie przeoczyli tego inwestorzy, którzy widzą w sektorze intratny biznes. Od początku roku wolumen transakcji w Europie wyniósł rekordowe 700 mln EUR — poinformowała firma doradcza Savills.

To najlepszy wynik w historii. Wszystko za sprawą dwóch dużych transakcji sfinalizowanych w Wielkiej Brytanii: zakupu Royal Warwick Square w Londynie przez Riverstone Living oraz inwestycji obejmującej cztery wioski senioralne przez grupę Audley, która połączyła siły z Octopus Investments i Schroder Exempt PUT. W Europie, poza Wielką Brytanią, sektor ten znajduje się w początkowej fazie rozwoju. Polski rynek dotychczas nie przyciągnął wielu inwestorów instytucjonalnych. Jednak zdaniem ekspertów przejawia duży potencjał.

— Barierą rozwoju rynku domów seniora w Polsce wydaje się ciągle relatywnie niska na tle Europy siła nabywcza seniorów, co uzależnia system od kontraktów z NFZ. Jednocześnie polskie społeczeństwo jest jednym z najszybciej starzejących się w Europie, a oszczędności emerytów będą rosły wraz z rozwojem gospodarczym. To sprawia, że Polska będzie bardziej atrakcyjna dla międzynarodowych inwestorów — uważa Kamil Kowa, członek zarządu firmy Savills w Polsce i dyrektor działu Corporate Finance & Valuation.

Nad Wisłą zdecydowanym liderem rynku jest francuski operator Orpea, który po przejęciu Medi- Systemu w 2016 r. i kolejnych akwizycjach ma około 1,1 tys. miejsc w domach opieki i klinikach rehabilitacyjnych i przygotowuje ich 1,6 tys.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dominika Masajło

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu