Inwestorzy z Korei Płd. zainwestowali już 173 mld USD w alternatywne aktywa

opublikowano: 12-11-2019, 14:17

Południowokoreańscy inwestorzy w poszukiwaniu zysków przeznaczają dziesiątki miliardów dolarów na zakup niekonwencjonalnych aktywów za granicą, co jednak - z drugiej strony - zwiększa ryzyko strat na nieznanych produktach.

Wartość zagranicznych aktywów alternatywnych, takich jak nieruchomości, infrastruktura, niepubliczne rynki kapitałowe i dłużne oraz fundusze hedgingowe w posiadaniu  inwestorów z czwartej co do wielkości gospodarki Azji wzrosła w tym roku do co najmniej 201 bln wonów (około 173 mld USD), wynika z danych zebranych przez Samsung Securities i Korea Investors Service.

Dla porównania na koniec 2018 r. w posiadaniu zarządzających funduszami, funduszami emerytalnymi, ubezpieczycieli i brokerów było około 158 bln wonów zaś rok wcześniej 118 bln wonów.

Koreańczycy  dołączają do światowego trendu inwestorów  z całego świata, inwestując więcej pieniędzy w aktywa alternatywne w miarę zmniejszania się zwrotu z kapitału i obligacji. Globalna wartość zarządzanych produktów wzrosła ponad trzykrotnie w ciągu ostatniej dekady do 9,5 bln USD w 2018 r., a według prognoz Preqin, zwiększy się do 14 bln USD w 2023 r. 

Tego typu aktywa mogą narazić nabywców na większe ryzyko niż tradycyjne papiery wartościowe, ponieważ często są one mniej płynne, a informacje o nich są mniej dostępne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu