Czytasz dzięki

Inwestycje USA-Chiny najniższe od dziewięciu lat

opublikowano: 18-09-2020, 14:11

Do najniższego poziomu od dziewięciu lat spadła wartość inwestycji pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami w pierwszym półroczu 2020 r., informuje Reuters.

To wynik rosnącego napięcia pomiędzy dwoma największymi na świecie gospodarkami, który może doprowadzić do jeszcze większej ucieczki chińskich firm z USA.

Prezydent USA Donald Trump, prezydent Chin Xi Jinping
Zobacz więcej

Prezydent USA Donald Trump, prezydent Chin Xi Jinping fot. Bloomberg

Według raportu opracowanego przez Rhodium Group i National Committee on U.S.-China Relations, wartość inwestycji, zarówno bezpośrednich inwestycji firm, jak i przepływów kapitałów wysokiego ryzyka między obydwoma krajami spadła o 16,2 proc. do 10,9 mld USD w porównaniu do pierwszego półrocza 2019 r. 

W opracowaniu napisano, że mało prawdopodobne jest by w tym roku przepływy powróciły do „normalnego” poziomu niezależnie od wyniku wyborów prezydenckich w USA.

Zgodnie z badaniem, inwestycje firm amerykańskich w Chinach spadły w pierwszej połowie roku o 31 proc. do 4,1 mld USD, podczas gdy inwestycje chińskich firm w Stanach Zjednoczonych wzrosły o 38 proc. do 4,7 mld USD. Ten drugi odczyt jest mocno mylący jeśli weźmie się pod uwagę fakt, że wynika głównie z jednej umowy - zakupu przez konsorcjum z Tencent Music mniejszościowego udziału w grupie Universal Music za 3,4 mld USD.

Tymczasem w półroczach lat 2016 i 2017 kwota wzajemnych inwestycji sięgała prawie 40 mld USD. 

Co tam, panie, w inwestycjach?
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
×
Co tam, panie, w inwestycjach?
autor: Małgorzata Grzegorczyk
Wysyłany raz w miesiącu
Małgorzata Grzegorczyk
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane