Irak pompuje najwięcej ropy od 2016 r.

opublikowano: 17-07-2018, 15:35

W pierwszej połowie lipca Irak eksportował najwięcej ropy od końca 2016 r., co wskazuje na to, że drugi pod względem wielkości producent surowca z kartelu OPEC pompuje więcej „czarnego złota” po tym, jak grupa złagodziła limity produkcyjne.

Dostawy w pierwszych dwóch tygodniach lipca wynosiły 4,05 miliona baryłek dziennie, co jest największym wydobyciem od listopada 2016 r. To o 6 proc. więcej niż średnia dzienna eksportu w czerwcu. Wstępne dane oparte m.in. o śledzenie tankowców mogą ulec zmianie, ponieważ dostawy mogą zostać opóźnione, a średnia dla całego miesiąca może być wyższa lub niższa.

Ropa naftowa
Zobacz więcej

Ropa naftowa fot. Bloomberg

Irak sprzedawał średnio 3,84 miliona baryłek dziennie ropy w czerwcu i pompował 4,5 miliona baryłek dziennie w tym miesiącu, wynika z danych zebranych przez agencję Bloomberg. To sugerowałoby na krajowe zapotrzebowanie rafinerii na poziomie około 650 000 baryłek dziennie. 

Jeśli Irak utrzyma eksport na tym samym poziomie przez cały lipiec, a krajowe zużycie ropy pozostanie zgodne z czerwcem, to w lipcu kraj pompowałby około 4,7 miliona baryłek dziennie. Byłaby to najwyższa miesięczna produkcja w historii tego kraju.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Irak pompuje najwięcej ropy od 2016 r.