Irak zatwierdził plan budowy elektrowni z Siemensem

opublikowano: 30-04-2019, 09:31

Rząd Iraku zatwierdził plan budowy elektrowni we współpracy z niemieckim Siemensem. Władze USA wcześniej naciskały na niego, aby kontrakt wartości 15 mld USD dostał General Electric.

Oświadczenie władz Iraku o współpracy z Siemensem nie zawiera żadnych szczegółów.

We wrześniu ubiegłego roku pojawiły się informacje, że Siemens może niedługo podpisać kontrakt na budowę elektrowni w Iraku o mocy 11 GW, które mają zwiększyć o 50 proc. potencjał produkcji elektryczności w tym kraju w ciągu czterech lat. W październiku agencje donosiły, że administracja Donalda Trumpa interweniowała w sprawie kontraktu dla Siemensa. Mówiono wówczas, że  niemiecki koncern będzie musiał przynajmniej podzielić się nim z General Electric. Koncern podpisał nawet list intencyjny z władzami Iraku. 

Eksperci mówili, że administracja Donalda Trumpa interweniowała, aby ograniczać wpływu Iranu w regionie. Dostarczał on do Iraku gaz ziemny w ilości 12 mln metrów sześciennych dziennie, co pozwalało na generowanie ok. 20 proc. energii w kraju.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy