Iran i Wenezuela wymienią inwestycje energetyczne na 760 mln USD

PAP
07-09-2009, 17:13

Wenezuela i Iran dokonają u siebie nawzajem inwestycji w sektorze energetycznym na kwotę po 760 mln dolarów w ramach realizacji umów podpisanych podczas wizyty wenezuelskiego prezydenta Hugo Chaveza w Teheranie - poinformowało w poniedziałek na swej stronie internetowej irańskie ministerstwo do spraw ropy.

Według niego, państwowa spółka Petroleos de Venezuela SA (PDVSA) będzie uczestniczyć w 12. fazie zagospodarowywania podmorskiego pola gazowego South Pars, które stanowi część największego światowego rezerwuaru tego surowca - katarsko-irańskiego złoża South Pars/North Dome.

Iran zainwestuje również 760 mln dolarów w wenezuelskie pole naftowe Dobokubi oraz w 7. blok złoża ropy Ayacucho.

Ponadto Wenezuela zobowiązała się eksportować do Iranu, cierpiącego na niedobór potencjału rafineryjnego, 20 tysięcy baryłek benzyny dziennie - co stanowi jedną szóstą jego zapotrzebowania na ten import. Zapłata za te dostawy sfinansuje irański eksport maszyn i technologii do Wenezueli.

Podjęcie sprzedaży benzyny Iranowi Chavez ogłosił w niedzielę w Teheranie. Cytując go, irańska telewizja poinformowała, że dostawy rozpoczną się w październiku.

Konflikt dyplomatyczny Zachodu z Iranem na tle jego programu nuklearnego może doprowadzić do zaostrzenia obowiązujących już sankcji, w tym ich rozszerzenia o embargo na benzynę. W tej sytuacji pomoc skłóconego ze Stanami Zjednoczonymi Chaveza miałaby duże znaczenie. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Iran i Wenezuela wymienią inwestycje energetyczne na 760 mln USD