Iran i Wielka Brytania nawiązały rozmowy ws. zatrzymanych Brytyjczyków

opublikowano: 03-04-2007, 09:31

Iran i Wielka Brytania nawiązały rozmowy w  sprawie kryzysu wokół zatrzymania 15 Brytyjczyków - ujawnił we wtorek irański negocjator ds. nuklearnych Ali Laridżani.

Wypowiedź Laridżaniego, który jest też szefem Rady Bezpieczeństwa Narodowego Iranu, przekazała irańska agencja prasowa IRNA, nie podając szczegółów.

W poniedziałek Laridżani ocenił w wywiadzie dla brytyjskiej telewizji Channel 4, że kryzys spowodowany zatrzymaniem przez Iran 15 Brytyjczyków "może być rozwiązany na drodze dyplomatycznej". Dodał, że być może nie będzie potrzeby wszczynania postępowania sądowego w sprawie piętnastki.

Odpowiadając irańskiemu politykowi, rzeczniczka brytyjskiego MSZ oświadczyła w poniedziałek wieczorem, że Londyn również chce rozwiązać problem na drodze dyplomatycznej.

Piętnastu marynarzy i żołnierzy piechoty morskiej z fregaty "Cornwall" zostało zatrzymanych przez Irańczyków podczas kontrolowania statku handlowego w Zatoce Perskiej 23 marca. Iran twierdzi, że Brytyjczycy bezprawnie wtargnęli na jego wody terytorialne, czemu Londyn zaprzecza, utrzymując, że kontroli dokonywano na wodach irackich. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Iran i Wielka Brytania nawiązały rozmowy ws. zatrzymanych Brytyjczyków