Iran obiecał formalnie odpowiedzieć 22 sierpnia na pakiet zachęt "szóstki"

Polska Agencja Prasowa SA
20-07-2006, 12:58

Władze Iranu obiecały w czwartek, że 22 sierpnia formalnie odpowiedzą na pakiet zachęt sześciu mocarstw z 6 czerwca, mających pomóc w rozwiązaniu kryzysu w związku z irańskim programem nuklearnym.

Władze Iranu obiecały w czwartek, że 22 sierpnia formalnie odpowiedzą na pakiet zachęt sześciu mocarstw z 6 czerwca, mających pomóc w rozwiązaniu kryzysu w związku z irańskim programem nuklearnym.

"Pakiet propozycji wymaga czasu na przestudiowanie; 22 sierpnia to data, kiedy przedstawimy nasz pogląd (w tej sprawie)" - głosi oświadczenie Najwyższej Rady Bezpieczeństwa Narodowego (NRBN), które odczytano w czwartek w irańskiej telewizji państwowej.

Władze w Teheranie zaznaczyły jednocześnie, że Iran będzie kontynuował wzbogacanie uranu na swoim terytorium wbrew międzynarodowym wezwaniom o powstrzymanie takiej działalności.

Główny negocjator ds. nuklearnych i zarazem sekretarz NRBN Ali Laridżani wskazał w oświadczeniu, że Iran nadal przegląda propozycje przedłożone przez sześć mocarstw (USA, Wielką Brytanię, Francję, Chiny, Rosję i Niemcy) i że pragnie, aby rozmowy rozwiązały kryzys.

Teheran w oświadczeniu oskarżył również Stany Zjednoczone, że przeszkadzają w wypracowaniu dyplomatycznego rozwiązania w rozmowach Iranu z Zachodem.

W zaszłym tygodniu szef francuskiej dyplomacji Philippe Douste- Blazy powiedział, że światowe mocarstwa zaproponują ONZ rezolucję w sprawie irańskiego programu nuklearnego, która mogłaby obejmować sankcje gospodarcze, jeśli Iran nie udzieli pozytywnej odpowiedzi na ofertę do połowy sierpnia.

Szczegółów oferty pomocy mocarstw w rozwoju irańskiej energetyki jądrowej nie ujawniono; wiadomo jednak, że w zamian "szóstka" zażądała, by Iran wstrzymał program wzbogacania uranu.

"Szóstka" żądała, aby Iran najpóźniej do 15 lipca udzielił odpowiedzi na ich ofertę - termin minął w sobotę.

Przedstawiciele "szóstki" uzgodnili w ubiegłym tygodniu w Paryżu, że kwestia irańskiego programu nuklearnego powróci do Rady Bezpieczeństwa ONZ, gdyż - jak argumentował Douste-Blazy - Irańczycy "nie wykazali kompletnie żadnych przejawów świadczących o tym, że są gotowi poważnie rozmawiać o treści propozycji".

Zachód oskarża Iran, że jego program atomowy zmierza do produkcji broni nuklearnej. Teheran temu zaprzecza

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / Iran obiecał formalnie odpowiedzieć 22 sierpnia na pakiet zachęt "szóstki"