Iran: ropa może zejść do 40 USD/b

opublikowano: 03-12-2018, 21:18

Ceny ropy spadną do 40 USD za baryłkę, o ile OPEC i jego sojusznicy nie zredukują produkcji, a grupie prawdopodobnie nie uda się ożywić rynku, ocenia jeden z irańskich urzędników.

Produkcja będzie musiała zostać zmniejszona o co najmniej 1,4 miliona baryłek dziennie, aby zapobiec nadmiernej podaży – powiedział  Hossein Kazempour Ardebili, gubernator Iranu w OPEC. 

Ropa naftowa
Zobacz więcej

Ropa naftowa fot. Jim West / The Image Works /Forum

Podczas gdy sama Republika Islamska nie będzie uczestniczyć w żadnych cięciach z uwagi na sankcje nałożone na Teheran przez amerykańską administracje, Kazempour powiedział, że grupa może nie być w stanie osiągnąć porozumienia w celu ograniczenia podaży, podczas zaplanowanego na ten tydzień spotkania w Wiedniu.

Komentarze wskazują na podziały w OPEC. Kartel dąży do konsensusu co do przyszłorocznej polityki zaopatrzeniowej, zaś ceny ropy w zeszłym miesiącu spadły w obszar bessy. 

Iran, członek-założyciel OPEC, został zmuszony do zmniejszenia produkcji z 3,8 mln baryłek dziennie na początku tego roku do około 3 mln w zeszłym miesiącu, gdy zaczęły działać amerykańskie sankcje na eksport surowca z tego kraju.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy