Irlandia: ceny domów wzrosły najwolniej od 2016 r.

opublikowano: 09-10-2018, 17:05

Ceny domów w Irlandii rosły w sierpniu w najwolniejszym tempie od blisko dwóch lat, w związku z restrykcjami banków centralnych dotyczącymi kredytów hipotecznych i zwiększonej podaży na rynku.

Ceny zwiększyły się o 8,6 procent w sierpniu w porównaniu do analogicznego okresu roku 2017, wynika z danych Central Statistics Office To najniższa dynamika wzrostu (licząc rok do roku) od października 2016 r. i czwarty miesiąc z rzędu ze słabnącym tempem. W stołecznym Dublinie ceny wzrosły o 6,1 proc.- mniej niż połowę tego jak rosły jeszcze w kwietniu.

Chociaż luka między popytem a podażą wydaje się zawężać, powodując stopniowe łagodzenie inflacji cen nieruchomości w Irlandii, wciąż pozostaje wiele do zrobienia, zanim trendy cenowe będą wskazywały na zrównoważony rynek nieruchomości – ocenia Austin Hughes, główny ekonomista irlandzkiego oddziału   KBC Group NV.

Malejące tempo wzrostu jest najnowszą oznaką łagodzenia presji cenowej na jednym z najgorętszych europejskich rynków nieruchomości w ostatnich latach. 

Ceny wzrosły o 81 proc. od czasu kryzysu finansowego w 2013 roku. Mimo to pozostają one o 19 proc. niższe niż w szczytowym okresie 2007 r..

Inflacja cen mieszkań może zakończyć rok na poziomie między 6 a 7 proc. – ocenia Conall MacCoille, główny ekonomista w firmie brokerskiej Davy.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu