Islandia szykuje kolejną obniżkę stóp

opublikowano: 25-06-2019, 06:46

Islandia pozostaje liderem wśród zachodnich gospodarek w kontekście obniżania stóp procentowych. Stosuje to rozwiązanie w celu powstrzymania recesji, którą implikuje załamanie w branży turystycznej.

Analitycy spodziewają się, że w najbliższą środę władze monetarne Islandii zredukują benchmarkową stopę o co najmniej 25 punktów bazowych i nie będzie to jedyna redukcja w tym roku. 

Niewielkie państwo z północnego Atlantyku stało się w maju pierwszym krajem w Europie Zachodniej, który zdecydował się na poluzowanie polityki monetarnej, obniżając główną stopę o 50 punktów bazowych do poziomu 4 proc.

Jedną z przyczyn liberalizacji są problemy w segmencie turystyki, na który negatywną presję wywiera upadek przewoźnika lotniczego, Wow Air. Na to nałożył się słaby sezon połowów gromadników (ryby z gatunku stynko kształtnych), co grozi pogrążeniem Islandii w najgorszej recesji od czasu załamania gospodarczego dekadę temu.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu