Ivascyn: globalna gospodarka bliska „przegrzania”

opublikowano: 09-11-2017, 11:15
aktualizacja: 09-11-2017, 11:16

Daniel Ivascyn, szef inwestycji w Pacific Investment Management Co. (PIMCO) ostrzegł, że globalna gospodarka rośnie w tempie niemożliwym do utrzymania i może ulec „przegrzaniu”.

- Krótkoterminowym ryzykiem jest możliwość lekkiego przegrzania gospodarczego – ostrzegł Ivascyn w rozmowie z Financial News London. – Mamy około 80 proc. globalnych gospodarek rosnących powyżej potencjału, stopa bezrobocia w USA prawdopodobnie zmierza poniżej 4 proc. Inne gospodarki mogą także doświadczyć wzrosty inflacji wynagrodzeń – dodał.

Daniel Ivascyn
fot. Bloomberg

Ivascyn, zarządzający 100 mld USD aktywów w należącym do PMCO Income Fund ostrzega, że jakakolwiek stymulacja, na przykład w postaci cięć podatkowych w USA, może zwiększyć presję na wzrost płac i cen.

- To coś, do czego rynki się nie przyzwyczaiły – stwierdził. – Jeśli dojdzie do nawet umiarkowanej stymulacji w obecnej fazie cyklu gospodarczego, Fed może stanąć przed koniecznością zrobienia więcej niż jest obecnie uwzględnione przez rynki w cenach. To może zwiększyć presję na nowego szefa Fed od pierwszego dnia jego pracy – dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, moneynews.com

Polecane