Czytasz dzięki

Jak dostać płynnościową pożyczkę w swoim regionie

opublikowano: 14-06-2020, 22:00

Fundusze UE O preferencyjne dofinansowanie z RPO na ratowanie firm w okresie zawirowań mogą ubiegać się przedsiębiorcy z ośmiu województw. W puli jest 478 mln zł

Pandemia pokrzyżowała plany wielu przedsiębiorstwom. Teraz muszą walczyć o przetrwanie. Dlatego samorządy przeznaczyły dla MŚP specjalną pulę z regionalnych programów operacyjnych (RPO). Unijne wsparcie w postaci pożyczek płynnościowych popłynie do firm z województw: lubelskiego, łódzkiego, małopolskiego, opolskiego, podkarpackiego, pomorskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego. Do wzięcia jest łącznie 478 mln zł. Preferencyjnego wsparcia zwrotnego udzielają instytucje współpracujące z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK).

Paweł Chorąży, dyrektor zarządzający pionem funduszy europejskich w
BGK, podkreśla, że wzięcie pożyczki nie wyklucza możliwości skorzystania z
instrumentów tarczy antykryzysowej dla firm.
Zobacz więcej

WIĘCEJ MOŻLIWOŚCI:

Paweł Chorąży, dyrektor zarządzający pionem funduszy europejskich w BGK, podkreśla, że wzięcie pożyczki nie wyklucza możliwości skorzystania z instrumentów tarczy antykryzysowej dla firm. Fot. ARC

W województwie łódzkim przedsiębiorcy mogą ubiegać się o pożyczki płynnościowe w wysokości nawet 1 mln zł. Sfinansują one m.in. wynagrodzenia pracowników, opłaty za czynsz lub najem lokalu, zakup niezbędnego towaru, zobowiązania publiczno-prawne, w tym podatki i składki ZUS. Przedstawiciele biznesu mogą przeznaczyć finansowanie także na spłatę zobowiązań handlowych i wydatki niezbędne do zapewnienia ciągłości działania firmy.

— Finansowanie zagwarantuje firmom kapitał obrotowy. Pożyczki są udzielane na preferencyjnych warunkach, bez kryterium branżowego. To oznacza, że może z nich skorzystać każda mikro-, mała i średnia firma zarejestrowana w województwie łódzkim. Co ważne, finansowanie można łączyć z innymi rozwiązaniami przewidzianymi w pakietach pomocowych — podkreśla Paweł Chorąży, dyrektor zarządzający pionem funduszy europejskich w BGK.

Atuty wsparcia

Jakie są zalety wspomnianego wsparcia? To m.in. sześciomiesięczna karencja w spłacie pożyczki, brak wymogu posiadania wkładu własnego przez przedsiębiorcę i długi okres spłaty finansowania — do sześciu lat. Wnioski o pożyczkę można składać w Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego do końca 2020 r. Na wypłatę pieniędzy przedsiębiorca nie będzie czekał dłużej niż 30 dni.

— Przedstawiciele biznesu, którzy już wcześniej skorzystali z pożyczki unijnej, mogą zawiesić spłatę rat kapitałowo-odsetkowych na cztery miesiące i dodatkowo ubiegać się o sześciomiesięczną karencję w spłacie kapitału — wyjaśnia Paweł Chorąży.

Natomiast w woj. opolskim firmy mogą zaciągać preferencyjne pożyczki do 500 tys. zł na cztery lata. Udzielają ich Opolski Regionalny Fundusz Rozwoju i Fundacja Rozwoju Śląska. W puli jest 51,3 mln zł.

— Mamy nadzieję, że wraz z uruchomioną już bezpłatną pomocą prawną wsparcie w postaci dość dużych kwot pożyczek bez prowizji i opłat, a nawet z zerowym oprocentowaniem będzie wymierną pomocą dla firm borykających się z problemami w czasie pandemii — podkreśla Andrzej Buła, marszałek woj. opolskiego.

Szymon Ogłaza, członek zarządu woj. opolskiego, podkreśla, że z pożyczek płynnościowych najczęściej korzystają przedsiębiorcy będący w trudnej sytuacji. Dlatego — jak podkreśla — mają oni możliwość karencji w spłacie kapitału wynoszącej maksymalnie 12 miesięcy. To oznacza, że firma uiszcza przez rok wyłącznie odsetki.

— Pieniądze na pożyczki pochodzą z unijnej puli naszego regionu, która i tak była przeznaczona na wsparcie zwrotne. Komisja Europejska zgodziła się jednak, by w tych wyjątkowo trudnych dla gospodarki czasach pożyczki miały wymiar pomocowy,pozwalający utrzymać płynność firm — tłumaczy Roland Wrzeciono, dyrektor Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki.

b960cf00-66b9-11ea-bc55-0242ac130003
Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Korzystne zmiany w pożyczkach dla przedsiębiorców wprowadzili również przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego wspólnie z BGK.

— Aby ratować miejsca pracy w naszym regionie i ograniczyć negatywne skutki pandemii, wprowadziliśmy z BGK modyfikacje w dobrze znanym przedsiębiorcom finansowaniu unijnym. Dzięki temu firmy będą mogły regulować bieżące potrzeby i utrzymać płynność finansową — mówi Władysław Ortyl, marszałek Podkarpacia.

Zwraca uwagę, że pożyczka może być w całości przeznaczona na sfinansowanie bieżących wydatków MŚP. Mogą one ubiegać się też o dodatkowe obniżenie jej oprocentowania. Na tym jednak nie koniec.

— Już niebawem udostępnimy specjalną pożyczkę płynnościową na preferencyjnych warunkach. W tym momencie trwa wybór pośredników finansowych, którzy będą udzielać wsparcia przedsiębiorcom w regionie. Co ważne, wzięcie pożyczki nie wyklucza możliwości skorzystania z instrumentów tarczy antykryzysowej dla firm — wyjaśnia Paweł Chorąży.

Dodatkowa karencja

Także małopolskie start-upy, mikro-, małe i średnie firmy, które ucierpiały z powodu pandemii, mogą starać się o preferencyjne dofinansowanie do kwoty 500 tys. zł. Co ważne, przedsiębiorca może skorzystać z dodatkowej karencji w spłacie kapitału lub wakacji kredytowych dla rat kapitałowo-odsetkowych. Pożyczki są nieoprocentowane, a przedsiębiorcy nie muszą wnosić wkładu własnego.

— Zależało nam, aby były one bezkosztowe. Chodzi przecież o wsparcie zwrotne na regulowanie bieżących zaległości finansowych firm lub wypłaty pensji dla pracowników — podkreśla Witold Kozłowski, marszałek województwa małopolskiego.

Przedsiębiorcy mogą liczyć też na kolejne rozwiązania, które przygotowuje zarząd regionu wspólnie z BGK.

— Niebawem uruchomimy dodatkowe pieniądze na niwelowanie skutków COVID-19 w regionie. W puli mamy 36 mln zł, które sfinansują atrakcyjne, nieoprocentowane pożyczki. Jeśli zainteresowanie będzie duże, nie wykluczamy przeznaczenia na ten cel kolejnych pieniędzy. Najważniejsze jest zapewnienie małopolskim firmom płynności finansowej i ochrona miejsc pracy — zapewnia Witold Kozłowski.

Preferencyjnego wsparcia zwrotnego nie zabraknie też dla przedstawicieli biznesu z woj. lubelskiego. Lubelska Agencja Wspierania Przedsiębiorczości udziela pożyczek płynnościowych: małych — do 250 tys. zł i dużych — do nawet 1 mln zł. Przedsiębiorca może liczyć m.in. na roczną karencję w spłacie kapitału. Inne udogodnienia? Brak wymogu wkładu własnego i okres spłaty do ośmiu lat w przypadku pożyczki do 1 mln zł.

Sprawdź program webinaru "Pacjent zero w Twojej firmie - aspekty komunikacyjne", 22 czerwca, 13:00 >>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane