Czytasz dzięki

Jak poprawić swoje CV podczas bezrobocia?

DI
opublikowano: 02-08-2013, 10:55

Restrukturyzacja w firmie? Konflikt z szefem? Dopiero co ukończone studia na kierunku, który nie gwarantuje szybkiej oferty pracy? Na bezrobociu można "wylądować" bardzo łatwo. Nie zawsze musi to być jednak czas stracony.

Tym razem w ramach naszego wakacyjnego cyklu "Rozkręć swoją karierę" o to co robić podczas bezrobocia, by nie był to czas stracony pytamy Michała Młynarczyka, dyrektora w Hays Central and Eastern Europe.

Zobacz więcej

Źródło: Istockphoto

Jak poprawić swoje CV podczas bezrobocia?

Niezależnie od tego, czy właśnie kończymy studia, czy też jesteśmy specjalistą z dwudziestoletnim doświadczeniem, w życiu praktycznie każdego z nas może zdarzyć się sytuacja, kiedy nie mamy pracy.

Najbardziej zalecanym działaniem jest oczywiście aktywne poszukiwanie nowego zatrudnienia. Warto jednak wiedzieć, że istnieje kilka innych możliwości, które pozwalają poprawić naszą sytuację na rynku i zwiększyć szanse na znalezienie pracy.

1. Nauka języka obcego - w dzisiejszych czasach znajomość angielskiego jest koniecznością praktycznie we wszystkich branżach i zawodach. Jeśli uznamy, że znamy ten język dostatecznie dobrze, warto rozpocząć naukę kolejnego. W przypadku wątpliwości, który język jest obecnie poszukiwany, przejrzyjmy wymagania w ogłoszeniach rekrutacyjnych na stanowiska w naszej branży. 

2. Bezpłatne praktyki lub wolontariat - niedawni absolwenci z krótkim doświadczeniem zawodowym powinni rozważyć odbycie praktyk lub stażu, również bezpłatnych. Jest to dobry sposób na zdobycie praktycznej wiedzy w dziedzinie, w której chcemy się rozwijać, a także nawiązanie kontaktów w branży. Warto pamiętać, że wiele bezpłatnych staży kończy się złożeniem oferty stałego zatrudnienia. Dla osób z długim doświadczeniem praktyki byłyby prawdopodobnie mało rozwijające, dobrym pomysłem jest natomiast poszukanie możliwości odbycia wolontariatu w niepełnym wymiarze godzin w obszarze zgodnym z naszą specjalizacją, np. jako księgowy w organizacji pozarządowej. Dzięki temu nie wyjdziemy z wprawy, jeśli chodzi o wykonywanie obowiązków zawodowych i unikniemy przerwy w życiorysie, natomiast będziemy mieli czas, żeby chodzić na rozmowy rekrutacyjne.

3. Praca tymczasowa - większość z nas szukając zatrudnienia poszukuje stałego angażu. Warto jednak pamiętać, że istnieje również praca tymczasowa, która już od kilku lat obejmuje także oferty dla specjalistów. Jest to dobry sposób na utrzymanie ciągłości zatrudnienia, poznanie nowych organizacji, rozwinięcie swoich kompetencji, a docelowo również otrzymanie propozycji stałej współpracy. 

4. Bezpłatne szkolenia - kolejnym sposobem na poprawienie swojej pozycji na rynku jest udział w bezpłatnych szkoleniach. Jako osoba bezrobotna możemy skorzystać z oferty urzędów pracy. Dodatkowo wiele organizacji oferuje bezpłatne szkolenia dofinansowane z funduszy UE, które są kierowane do wybranych grup zawodowych. Niekiedy udaje się nawet znaleźć całkowicie bezpłatne studia podyplomowe. 

Brak pracy jest sytuacją zdecydowanie niekomfortową. Jeśli jednak poszukiwanie nowego zatrudnienia uzupełnimy opisanymi powyżej działaniami, zwiększymy szanse, że okres ten będzie trwał możliwie krótko.

Michał Młynarczyk, dyrektor w Hays Central and Eastern Europe.

O cyklu "Rozkręć swoją karierę"

To wakacyjny cykl komentarzy ekspertów z różnych firm i instytucji, których pytamy o ważne kwestie związane z zarządzaniem karierą. Szukamy impulsów, które mogą pomóc w rozwoju osobistym i zawodowym oraz inspirować do dalszej pracy nad sobą. Śledź razem z nami kolejne odcinki i dowiedz się jak "rozkręcić" karierę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane