Im mniejsze przedsiębiorstwo, tym niższy priorytet ma kwestia równości płci. W co czwartej firmie zarząd składa się tylko z mężczyzn.
Zasada równości płci wymieniona przez ustawodawcę w art. 33 Konstytucji wskazuje, że kobieta i mężczyzna mają w Polsce takie same prawa w życiu rodzinnym, politycznym, społecznym i gospodarczym. Dotyczy to również zatrudnienia, awansów, wynagradzania i dostępu do zajmowania określonych stanowisk. Jednak jak wynika z badania Bibby MSP Index, przeprowadzonego na reprezentatywnej próbie przedsiębiorstw na zlecenie Bibby Financial Services, problem odmiennego traktowania ze względu na płeć w polskich firmach wciąż występuje.
52 proc. badanych - właścicieli i prezesów - uważa, że w ich miejscu pracy prowadzona jest polityka zrównywania szans kobiet i mężczyzn. Jednak im mniejsze przedsiębiorstwo, tym niższą wagę przykłada się do kwestii równości płci.
Siedmiu na 10 ankietowanych mężczyzn uważa, że pracownicy o podobnych kwalifikacjach mają takie same szanse na awans bez względu na płeć, natomiast jedynie co trzecia pytana kobieta jest tego zdania – wynika z badania Bibby MSP Index. Pokrywa się to z wynikami raportu „Tytanki pracy. Kobiety cyfrowej transformacji”, zgodnie z którym 64 proc. żeńskiej części firmowej kadry uważa, że w Polsce nie istnieje równość płci w sferze rozwoju zawodowego.
Dwie trzecie badanych potwierdziło, że płace dla kobiet i mężczyzn zmierzają w ich organizacjach ku wyrównaniu. Wachlarz działań na rzecz równości kobiet i mężczyzn w miejscu pracy jest w MŚP szerszy – co czwarta firma biorąca udział w badaniu zadeklarowała, że ma ustalony parytet na stanowiskach dyrektorskich i kierowniczych, czyli stara się zatrudniać na nich tyle samo kobiet i mężczyzn. Równocześnie 23 proc. pracodawców zachęca mężczyzn do korzystania z urlopów tacierzyńskich, a jedno na pięć przedsiębiorstw prowadzi programy mentorskie i szkoleniowe dla kobiet.
Zarządy MŚP są zdominowane przez mężczyzn – w co czwartym nie ma ani jednej kobiety. U 37 proc. badanych udział pań w zarządzie wynosi pomiędzy 26 a 50 proc. składu osobowego. Wyłącznie kobiece zarządy ma jedynie 6 proc. MŚP.
Weź udział w konferencji online “Akademia Kobiet Menedżerek Przyszłości II”, 24 stycznia 2023 >>