Jak wygląda sytuacja kobiet w MŚP

opublikowano: 30-11-2022, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Im mniejsze przedsiębiorstwo, tym niższy priorytet ma kwestia równości płci. W co czwartej firmie zarząd składa się tylko z mężczyzn.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • jak wygląda sytuacja kobiet w MŚP?
  • czy wynagrodzenia obu płci są równane?
  • czy kobiety są traktowane na równi z mężczyznami w miejscu pracy?

Zasada równości płci wymieniona przez ustawodawcę w art. 33 Konstytucji wskazuje, że kobieta i mężczyzna mają w Polsce takie same prawa w życiu rodzinnym, politycznym, społecznym i gospodarczym. Dotyczy to również zatrudnienia, awansów, wynagradzania i dostępu do zajmowania określonych stanowisk. Jednak jak wynika z badania Bibby MSP Index, przeprowadzonego na reprezentatywnej próbie przedsiębiorstw na zlecenie Bibby Financial Services, problem odmiennego traktowania ze względu na płeć w polskich firmach wciąż występuje.

52 proc. badanych - właścicieli i prezesów - uważa, że w ich miejscu pracy prowadzona jest polityka zrównywania szans kobiet i mężczyzn. Jednak im mniejsze przedsiębiorstwo, tym niższą wagę przykłada się do kwestii równości płci.

Siedmiu na 10 ankietowanych mężczyzn uważa, że pracownicy o podobnych kwalifikacjach mają takie same szanse na awans bez względu na płeć, natomiast jedynie co trzecia pytana kobieta jest tego zdania – wynika z badania Bibby MSP Index. Pokrywa się to z wynikami raportu „Tytanki pracy. Kobiety cyfrowej transformacji”, zgodnie z którym 64 proc. żeńskiej części firmowej kadry uważa, że w Polsce nie istnieje równość płci w sferze rozwoju zawodowego.

Dwie trzecie badanych potwierdziło, że płace dla kobiet i mężczyzn zmierzają w ich organizacjach ku wyrównaniu. Wachlarz działań na rzecz równości kobiet i mężczyzn w miejscu pracy jest w MŚP szerszy – co czwarta firma biorąca udział w badaniu zadeklarowała, że ma ustalony parytet na stanowiskach dyrektorskich i kierowniczych, czyli stara się zatrudniać na nich tyle samo kobiet i mężczyzn. Równocześnie 23 proc. pracodawców zachęca mężczyzn do korzystania z urlopów tacierzyńskich, a jedno na pięć przedsiębiorstw prowadzi programy mentorskie i szkoleniowe dla kobiet.

Zarządy MŚP są zdominowane przez mężczyzn – w co czwartym nie ma ani jednej kobiety. U 37 proc. badanych udział pań w zarządzie wynosi pomiędzy 26 a 50 proc. składu osobowego. Wyłącznie kobiece zarządy ma jedynie 6 proc. MŚP.

Weź udział w konferencji online “Akademia Kobiet Menedżerek Przyszłości II”, 24 stycznia 2023 >>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane