Jak zdobyć dotacje na rozwój kompetencji

opublikowano: 31-01-2023, 18:20
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Granty z FERS pomogą przedsiębiorcom podnieść kwalifikacje zawodowe i sprostać wyzwaniom biznesowym, z jakimi będą musieli zmierzyć się w najbliższych latach.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • Jakie szkolenia sfinansuje program FERS
  • Kiedy wystartują pierwsze konkursy

W polityce spójności na lata 2021-27 nie brakuje funduszy unijnych, które wesprą pracodawców i ich pracowników w rozwijaniu umiejętności zawodowych. Dotacje pokryją koszty usług szkoleniowych i doradczych, kluczowych z punktu widzenia poszczególnych branż. Będą one dostępne m.in. w programie Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego (FERS), następcy programu Wiedza Edukacja Rozwój (POWER). Granty pomogą przedsiębiorcom również dostosować firmy do dynamicznych zmian na rynku pracy. Na realizację wspomnianych celów przewidziano aż 1,4 mld zł.

Dariusz Budrowski, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), zapowiada, że pierwsze nabory finansowane z FERS ruszą już w drugim kwartale tego roku. Łącznie w 2023 r. PARP uruchomi ich sześć.

Praca zdalna

Na konkurs dotacyjny pod nazwą Akademia Menadżera HR agencja przeznaczy 111 mln zł. Z pomocą grantów pracodawcy przygotują się do wyzwań, z którymi będą musieli zmierzyć się w najbliższych latach. Wśród nich są m.in. starzenie się społeczeństwa, cyfryzacją, praca zdalna i automatyzacja firm. Z dofinansowania skorzystają też przedsiębiorcy, którzy zatrudniają osoby z niepełnosprawnościami. Beneficjentami Akademii Menadżera HR będą m.in. szefowie MŚP i ich pracownicy odpowiadający w przedsiębiorstwach za procesy rekrutacyjne i sprawy administracyjne.

Przedstawiciele biznesu mogą liczyć także na dotacje w ramach konkursu pod nazwą System Rad Sektorowych. W jego puli jest ponad 105 mln zł. Granty sfinansują szkolenia i usługi doradcze, których tematyka wynika z rekomendacji wydanych przez Sektorowe Rady ds. Kompetencji. Działają one w różnych branżach. Rady tworzą przedsiębiorcy oraz przedstawiciele nauki i instytucji. Głównym zadaniem tych zespołów jest wskazywanie luk kompetencyjnych w poszczególnych sektorach.

Gospodarka zeroemisyjna

Ciekawie zapowiada się konkurs pod nazwą Zielone kompetencje z budżetem 89 mln zł. Jest on skierowany do przedsiębiorców, których firmy znajdują się na tzw. wstępnym etapie dojrzałości ekologicznej. Podczas szkoleń beneficjenci dowiedzą się, jakie korzyści biznesowe wynikają ze stosowania rozwiązań dotyczących zielonej ekonomii, gospodarki nisko i zeroemisyjnej oraz o obiegu zamkniętym. Granty pokryją też koszty usług doradczych.

W nowej perspektywie finansowej poszerzy się oferta szkoleniowa dostępna w Bazie Usług Rozwojowych (BUR), portalu prowadzony przez PARP. Na ten cel przewidziano 35 mln zł. Baza umożliwia firmom doradczym bezpłatne zaprezentowanie oferty, a przedstawicielom biznesu - zamówienie szkoleń z dofinansowaniem unijnym. W szranki o pieniądze stanąć może każde przedsiębiorstwo. Dofinansowanie w naborze sięga nawet 80 proc. wartości szkolenia.

Przedsiębiorcy będą mogli startować także w konkursie pod nazwą Dostępność szansą na rozwój. W puli jest 80 mln zł. Granty pomogą firmom inwestować w tzw. technologie asystujące i kompensacyjne, które ułatwiają życie osobom z niepełnosprawnościami. Warto zaznaczyć, że dostosowanie oferty MŚP do potrzeb tych osób często nie wymaga dużych nakładów finansowych. Czasami wystarczy zlikwidować dwa schody prowadzące do wejścia restauracji albo inaczej rozstawić stoliki w lokalu, aby więcej klientów mogło skorzystać z jej usług. Podczas szkoleń przedsiębiorcy dowiedzą się, jak tworzyć lub udoskonalać produkty i usługi dla osób z zaburzeniami percepcji i mobilności. Eksperci wyjaśnią też, na czym polega uniwersalne projektowanie wyrobów, aby były użyteczne dla wszystkich użytkowników. Beneficjenci konkursu będą mogą skorzystać również z usług doradczych.

Potrzeby kompetencyjne

W ofercie dotacyjnej FERS znalazł się też nabór pod nazwą Dostosowanie przedsiębiorstw do zmian/radzenie sobie w trudnościach. Budżet konkursu wynosi 66 mln zł. Dzięki tym pieniądzom przedstawiciele biznesu zdiagnozują z pomocą specjalistów kondycję firm i przeprowadzą analizę bieżących potrzeb kompetencyjnych.

Warto podkreślić, że przedsiębiorcy i ich pracownicy mogą wziąć udział w ostatniej edycji Akademii Menadżera Innowacji (AMI), finansowanej z programu POWER. Celem konkursu dotacyjnego jest rozwój kompetencji szefów i ich podwładnych, którzy odgrywają kluczową rolę we wdrażaniu innowacji w firmach. MŚP mogą liczyć na dofinansowanie w wysokości 80 proc. kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia, natomiast duże firmy – na poziomie 50 proc. Program składa się zarówno z oferty szkoleniowej, jak i doradczej. Prowadzącymi warsztaty i doradcami AMI są eksperci i praktycy w dziedzinie wdrażania i zarządzania nowatorskimi pomysłami. Do tej pory w AMI wzięli udział przedstawiciele kadry zarządzającej ze 150 firm działających m.in. w branżach: produkcyjnej, sprzedażowej, usługowej i badawczo-rozwojowej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane