Jakie dane klienci są skłonni przekazywać markom

  • Marta Maj
opublikowano: 26-03-2023, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Gromadzenie informacji o kupujących to jedno z podstawowych działań marketingowych firm. Jakimi danymi konsumenci chcą się dzielić, a jakie wolą zachować dla siebie?

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • czy klienci chętnie udostępniają swoje dane
  • jakie rodzaje informacji przekazują, a którymi się nie dzielą
  • jak takie zachowanie konsumentów, wpływa na działania firm

Konsumenci mają świadomość, że ich dane to jedna z najcenniejszych walut, dlatego przekazują je niechętnie. Z badania Spicy Mobile, firmy zajmującej się marketingiem mobilnym, wynika, że aż 50 proc. klientów nie przekazałoby informacji o sobie nawet marce, z którą ma pozytywne doświadczenia. Co drugi ankietowany twierdzi, że nigdy nie podałby swoich danych osobowych. Natomiast 40 proc. ankietowanych zgodziłoby się na to w zamian za dostęp do niestandardowej promocji lub oferty, a tylko 10 proc. przekazałoby dane nawet bez tego (o ile wcześniejsze doświadczenie z daną firmą było pozytywne).

Najbardziej skłonni do wymiany informacji w zamian za korzyści są użytkownicy w grupach wiekowych 25-34 i 35-44 lat.

Czym się dzielimy

W raporcie z badania Spicy Mobile czytamy, że największa liczba respondentów jest skłonna przekazywać dane demograficzne (64 proc.), dotyczące zainteresowań (59 proc.) i te, które odnoszą się do zakupów w internecie (58 proc.). Niemal co druga badana osoba nie widzi przeszkód w podzieleniu się tym, jak spędza wolny czasu (48 proc.), a co trzeci ankietowany deklaruje gotowość przekazania danych lokalizacyjnych (34 proc.) i dotyczących przeglądanych stron internetowych (33 proc.).

Polacy zachowują jednak szczególną ostrożność w udostępnianiu danych wrażliwych. Tylko 10 proc. z nich powierzy marce informacje o statusie materialnym, 15 proc. podzieli się swoimi poglądami, a 19 proc. - danymi na temat zdrowia.

Oferta szyta na miarę

45 proc. Polaków chce, aby produkty i usługi były bardziej spersonalizowane – wynika ze wspomnianego badania (przeciwnego zdania jest 29 proc.). Jednak żeby przedsiębiorstwa mogły tworzyć spersonalizowane komunikaty marketingowe, rekomendacje produktów i lepszą obsługę, potrzebują informacji o kliencie. Aby gromadzić wysokiej jakości dane, muszą zainwestować w odpowiednią technologię, a przede wszystkim zdobyć zaufanie kupujących. Jest to jedno z największych wyzwań, na które wskazują firmy.

Wymagający klient:
Wymagający klient:
45 proc. konsumentów oczekuje, aby firmy dostosowywały produkty i usługi do ich potrzeb, ale jednocześnie wielu z nich nie chce przekazywać informacji na swój temat.
Marek Wiśniewski

– Personalizacja to fundament współczesnego marketingu. Konsumenci są codziennie bombardowani przytłaczającą ilością informacji i komunikatów reklamowych. Personalizacja pomaga biznesom przebić się przez ten szum i zapewnić klientowi wrażenia bardziej pasujące do jego preferencji. Może to skutkować zwiększonym zaangażowaniem, lojalnością, a ostatecznie sprzedażą - komentuje Tomasz Kąkol, dyrektor sprzedaży w Spicy Mobile.

Regulacje dotyczące plików cookies wymuszają na firmach skupienie się na gromadzeniu i przetwarzaniu danych własnych, tzw. first-party data. Są to informacje pozyskane bezpośrednio od osób, których dotyczą. Zazwyczaj pochodzą ze stron internetowych, list mejlingowych, aplikacji mobilnych, systemów CRM i działań marketingowych. Pozyskanie ich jest dla wielu przedsiębiorstw coraz trudniejsze. Konsumenci są bowiem coraz bardziej świadomi potencjalnego ryzyka związanego z ich udostępnianiem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane