Japonia: aktywność fabryk najwyższa od trzech lat, usługi nadal pod kreską

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 23-04-2021, 06:45

Najnowsze dane z japońskiej gospodarki okazały się z jednej strony dosyć optymistyczne, z drugiej zaś mogą niepokoić. W kwietniu aktywność wytwórcza tamtejszych fabryk wspięła się na najwyższy poziom od ponad trzech lat. Sporą słabość prezentuje jednak nadal sektor usług, donosi Reuters.

Toru Hanai / Reuters / Forum

Opublikowane w piątek wstępne dane pokazały, że wskaźnik au Jibun Bank Flash Japan Manufacturing Purchasing Managers 'Index (PMI) wzrósł w oszacowaniu na kwiecień 2021 r. do poziomu 53,3 pkt z 52,7 pkt w marcu. To najwyższa wartość wskaźnika od kwietnia 2018 r. Zwyżce sprzyjała poprawa w obszarze zamówień w kraju i za granicą oraz dosyć szybko rosnąca produkcja.

Zdecydowanie gorsze nastroje panują w sektorze usługowym. Analogiczny wskaźnik PMI nie odnotował w kwietniu zmiany i pozostał na marcowym poziomie 48,3 pkt. nadal przebywając poniżej progu 50 pkt. oddzielającego rozwój od kurczenie się danego segmentu gospodarki.

Co gorsze, jak podkreślają ekonomiści, istnieją poważne obawy, ze skutki pandemii będą się przedłużać nadal ciążąc szczególnie sektorowi usług.

Wskaźnik PMI dla Jibun Bank Flash Japan Composite, który jest obliczany na podstawie zarówno produkcji, jak i usług, wyniósł w marcu 50,2 i wzrósł po raz pierwszy od stycznia ubiegłego roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane