Japonia gotowa do obrony waluty. Jen najsłabszy od 24 lat

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 13-06-2022, 06:18
Obserwuj w MójPB:
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Japońska waluta ustanowiła nowe 24-letnie minimum. Zaniepokojony nadmierną deprecjacją jena tamtejszy rząd zapowiada przeprowadzenie działań mających na celu obronę waluty, informuje Reuters.

fot. Akio Kon/Bloomberg

Jen w relacji do dolara zszedł do poziomu 135,19, który po raz ostatni był notowany w październiku 1998 r. przebijając ważne psychologiczne wsparcie na poziomie 135. Osłabienie japońskiej waluty nastąpiło w skutek „słabych” danych o inflacji w USA, które zasugerowały agresywne podwyżki stóp przez Fed co z miejsca podbiło rentowności amerykański obligacji i „napompowało” dolara. W tym roku jen stracił już niemal 15 proc., będąc najsłabszą walutą spośród głównych walut świata.

Rzecznik japońskiego rządu w poniedziałek (13.06) stwierdził, że zarówno rząd, jak i bank centralny oceniają obecną wycenę jena za „nadmierne osłabienie”, które przestało wspierać eksporterów.

Istotne jest, aby kursy walut poruszały się stabilnie, odzwierciedlając fundamenty. Jednak ostatnio miały miejsce gwałtowne spadki jena, o co się niepokoimy. Jesteśmy gotowi odpowiednio zareagować w razie potrzeby – powiedział Hirokazu Matsuno sekretarz generalny gabinetu premiera. Dodał, że w tym temacie będzie prowadzona ścisła komunikacja z władzami monetarnymi innych krajów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane