Japonia i Korea Płd. pozbawią się wzajemnie przywilejów handlowych

  • PAP
opublikowano: 02-08-2019, 13:46

W ramach dalszej eskalacji sporu pomiędzy Japonią a Koreą Płd. oba kraje ogłosiły w piątek, że pozbawią się wzajemnie statusu ułatwiającego dwustronny handel. Seul zagroził ponadto, że może nie przedłużyć z Tokio umowy o wymianie informacjach wywiadowczych.

Rząd Japonii podjął w piątek decyzję o wykreśleniu Korei Płd. z "białej listy" zaufanych partnerów handlowych, co może znacznie skomplikować procedury związane z eksportem do tego kraju niektórych japońskich towarów. Zgodnie z decyzją 28 sierpnia Korea Płd. jako pierwszy kraj w historii ma zostać usunięta z zestawienia, w którym jest obecnie 27 państw.

"Chciałbym wyjaśnić, że to nie jest embargo eksportowe" - powiedział minister handlu Japonii Hiroshige Seko, ogłaszając decyzję o wykreśleniu Korei Płd. z listy. Utrata przywilejów oznacza, że japońskie firmy będą musiały uzyskiwać specjalne zezwolenia od władz w Tokio na sprzedaż do Korei Płd. produktów o zastosowaniach cywilnych i wojskowych.

W odpowiedzi minister gospodarki i finansów Korei Płd. Hong Nam Ki oświadczył, że jego kraj usunie Japonię ze swojej "białej listy" handlowej, na której znajduje się obecnie 29 krajów. Ocenił przy tym, że decyzja Tokio będzie miała realny wpływ na eksport z Japonii do Korei Płd. 159 rodzajów towarów. Zapowiedział, że rząd w Seulu pomoże krajowym firmom produkującym te towary.

Biuro prezydenta Korei Płd. Mun Dze Ina potwierdziło, że w ramach "wszechstronnych środków" w odpowiedzi na decyzję Japonii rozważy również nieprzedłużanie dwustronnej umowy o wymianie informacji wywiadowczych. Zawarte w 2016 roku porozumienie uznawane jest za istotne dla trójstronnej współpracy wojskowej między Japonią, Koreą Płd. i USA, m.in. w związku z zagrożeniem ze strony Korei Płn.

Zastępca doradcy prezydenta Muna ds. bezpieczeństwa narodowego Kim Hiun Czong ocenił odebranie Korei Płd. przywilejów handlowych jako "publiczne upokorzenie" oraz przeszkodę w budowaniu pokoju na Półwyspie Koreańskim. Władze Korei Płd. wezwały w związku z tą decyzją ambasadora Japonii w Seulu – podała południowokoreańska agencja Yonhap.

Jest to najnowsza odsłona trwającego od miesięcy sporu pomiędzy Japonią a Koreą Płd. o odszkodowania za pracę przymusową wykonywaną przez Koreańczyków w okresie II wojny światowej, podczas japońskiej okupacji Półwyspu Koreańskiego. Konflikt zaostrzył się w październiku 2018 roku, gdy południowokoreański sąd nakazał japońskiej firmie wypłacenie takich odszkodowań czterem obywatelom Korei Płd.

Rząd japoński potępił ten wyrok, twierdząc, że kwestia odszkodowań została ostatecznie zamknięta w 1965 roku, gdy oba kraje podpisały umowę o normalizacji stosunków. Prezydent Mun ocenił jednak, że porozumienie pomiędzy krajami nie odbiera możliwości dochodzenia odszkodowań przez osoby prywatne.

Spór przeniósł się niedawno na płaszczyznę gospodarczą, gdy Tokio wprowadziło restrykcje dotyczące eksportu z Japonii do Korei Płd. trzech rodzajów materiałów używanych do produkcji elektroniki, motywując to "utratą zaufania" w dwustronnych relacjach. Seul uznał to za "gospodarczy odwet" za wyrok sądu w sprawie odszkodowań i bezskutecznie apelował o wycofanie ograniczeń.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu