Japonia odrzuciła propozycje Chin ws.wspólnego zagospodarowania złóż gazu

Polska Agencja Prasowa SA
08-03-2006, 07:29

Japonia odrzuciła w środę nowe chińskie propozycje dotyczące wspólnego zagospodarowania przez oba kraje bogatych pokładów ropy i gazu w spornym akwenie Morza Wschodniochińskiego.

Japonia odrzuciła w środę nowe chińskie propozycje dotyczące wspólnego zagospodarowania przez oba kraje bogatych pokładów ropy i gazu w spornym akwenie Morza Wschodniochińskiego.

    Rzecznik japońskiego rządu Shinzo Abe określił chińską inicjatywę jako "nie do przyjęcia". Nie chciał jednak potwierdzić czy propozycje Pekinu obejmują rejon, położony wokół spornych wysp Senkaku - nazywanych w Chinach Diaoyu. Przyznał jednak, że w toku dwudniowych rozmów w tej sprawie, zakończonych we wtorek, nie  uzyskano porozumienia w sprawie przebiegu granic morskich 200-milowych wyłącznych stref ekonomicznych obu państw.

    Z informacji, uzyskanych przez japońską agencję Kyodo wynika, że chińskie propozycje dotyczyły wspólnego zagospodarowania złóż gazu w dwu lokalizacjach w spornym akwenie - w tym w rejonie Senkaku/Diaoyu. Zdaniem agencji, Tokio "przyjrzy się" jednak propozycji a kolejna tura rozmów w tej sprawie może odbyć się już w kwietniu w Tokio.

    Sporne wyspy, położone  na Morzu Wschodniochińskim pomiędzy Tajwanem a Japonią, zostały scedowane przez Chiny Japonii po wojnie w 1895 r. Japonia wygrała wówczas wojnę z Chinami (1894-1895), uzyskując m.in. Tajwan i Peskadory.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / Japonia odrzuciła propozycje Chin ws.wspólnego zagospodarowania złóż gazu