Japonia: produkcja przemysłowa mocno spadła

opublikowano: 31-03-2014, 07:05

Produkcja przemysłowa w Japonii negatywnie zaskoczyła. W lutym 2014 r. obniżyła się aż o 2,3 proc. w stosunku do stycznia co jest największym spadkiem wskaźnika od ośmiu miesięcy, poinformowało tamtejsze ministerstwo handlu, na które powołuje się Bloomberg.

Tymczasem ekonomiści oczekiwali wzrostu. Mediana ich prognoz kształtowała się na poziomie +0,3 proc.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg
None
None

Drugi miesiąc z rzędu spadł z kolei w marcowym odczycie wskaźnik produkcji manufakturowej.

To bardzo niepokojące sygnały z trzeciej na świecie pod względem wielkości gospodarki, podkopujące nadzieje na skuteczność programy stymulacyjnego premiera Shinzo Abe. Wspólnie z bankiem centralnym próbuje on wyciągnąć Kraj Kwitnącej Wiśni z trwającej już od piętnastu lat deflacji.

Słabe dane o produkcji częściowo tłumaczą niekorzystne zjawiska atmosferyczne i zakłócenia wynikające z silnych opadów śniegu. Zdaniem ekonomistów duży wpływ miał także spadek zapasów (siódmy miesiąc z rzędu) wynikający z chęci ich upłynnienia w obliczu podniesienia od wtorku podatku od sprzedaży, który – jak oczekują producenci – doprowadzi do spadku popytu.

Jak prognozują specjaliści, podwyższenia stawki podatku od sprzedaży o 3 proc. doprowadzić może do nawet 3,5-proc. spadku PKB w II kwartale zanim w kolejnym dojdzie do odbicia szacowanego na 2,1 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane