Japonia: wskaźnik PMI dla usług wzrósł, ale nadal poniżej bariery 50 pkt

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 05-10-2020, 06:07

Ósmy miesiąc z rzędu kurczyła się we wrześniu aktywność sektora usługowego w Japonii. Jednak dynamika zniżki była najniższa od wybuchu pandemii koronawirusa, informuje Reuters.

Finalny odczyt wskaźnika Jibun Bank Japan Services Purchasing Managers’ Index (PMI) pokazał jego wzrost do 46,9 pkt z 45,0 pkt miesiąc wcześniej. 

Odczyt był najwyższym od ośmiu miesięcy, choć nadal przebywa on w strefie poniżej 50 pkt oddzielającej rozwój od kurczenia się danej części gospodarki.

Ogólnie biorąc są sygnały poprawy sytuacji w sektorze usług, jakkolwiek ożywienie jest dalekie od bezpiecznego stanu  - oceniła Shreeya Patel, ekonomistka IHS Markit.

Wyniki odzwierciedlają kluczowe badanie Banku Japonii z zeszłego tygodnia, które pokazało poprawę nastrojów biznesowych w trzecim kwartale, które podniosły się z 11-letniego minimum osiągniętego trzy miesiące wcześniej, co jest oznaką stopniowej poprawy koniunktury.

Złożony PMI, który obejmuje zarówno produkcję, jak i usługi, wzrósł we wrześniu do 46,6 pkt z 45,2 pkt w sierpniu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane