Japonia wyda 48,5 mld USD na "tarczę antyinflacyjną"

ARŻ, Bloomberg
opublikowano: 26-04-2022, 12:36

Japoński rząd planuje wydać 6,2 bln JPY (48,5 mld USD), aby wesprzeć konsumentów dotkniętych przez wzrost cen energii oraz spadek wartości waluty do najniższego poziomu od dwóch dekad - informuje Bloomberg.

Rząd Fumio Kishidy dąży do przegłosowania nowego programu pomocowego podczas najbliższego posiedzenia parlamentu. Premierowi zależy na jego szybkim wprowadzeniu w związku z zaplanowanymi na lipiec wyborami do izby wyższej.

Dzięki środkom, które będą pochodzić z budżetu i rezerw, władze chcą wesprzeć przede wszystkim gospodarstwa domowe o niskich dochodach oraz małe i średnie przedsiębiorstwa. Zamierzają również sfinansować działania dążące do obniżenia cen ropy naftowej, m.in. poprzez dotacje dla koncernów energetycznych.

Nowy program pomocowy może pomóc BOJ w realizacji strategii utrzymywania zerowych stóp procentowych możliwie jak najdłużej. W większości krajów rządy i banki centralne działają w porozumieniu, aby schłodzić inflację wyższymi kosztami kredytu. W Japonii bank centralny skupia się na kształtowaniu polityki monetarnej, zaś walkę z rosnącymi cenami pozostawia administracji.

“Zaoferowanie wsparcia konsumentom to dobra decyzja, jednak są to tylko środki tymczasowe. Premier Kishida musi podjąć nadzwyczajne wysiłki w zakresie reform strukturalnych, aby Japonia zwiększyła swój potencjał wzrostu, ożywiła jena i złagodziła sytuację na rynku w zrównoważony sposób“ - skomentował Yuki Masujima z Bloomberg Economics.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane