Japonia: wzrosła produkcja przemysłowa, spadła sprzedaż detaliczna

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 26-02-2021, 06:22

W styczniu po raz pierwszy od trzech miesięcy wzrosła produkcja przemysłowa w Japonii. Niższa była natomiast sprzedaż detaliczna, donosi Reuters.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Według wstępnych danych Ministerstwa Gospodarki, Handlu i Przemysłu w styczniu 2021 r. produkcja przemysłowa zwiększyła się o 4,2 proc. miesiąc do miesiąca napędzana mocnym wzrostem w produkcji części elektronicznych i maszyn ogólnego przeznaczenia. Na mniejsza skalę rosła z kolei produkcja samochodów. Odczyt okazał się wyższy niż oczekiwali ekonomiści, których mediana prognoza wynosiła 4,0 proc. po spadku o 1,0 proc. w grudniu 2020 r. Jednak w skali całego roku wskaźnik nadal był na sporym minusie zaliczając 5,3-proc. spadek i zwiększając dynamikę zniżki z -2,6 proc. miesiąc wcześniej.

Prognozy resortu zakładają, że w lutym produkcja wzrośnie o 2,1 proc., zaś w marcu zmniejszy się o 6,1 proc.

Tymczasem sprzedaż detaliczna w styczniu spadła o 2,4 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2020 r. W tym przypadku oczekiwano zniżki wskaźnika o 2,6 proc. po spadku o 0,2 proc. w grudniu po korekcie z -0,3 proc. W ujęciu miesięcznym sprzedaż odnotowała 0,5 proc. spadek.

Prognozy zakładają, że japońska gospodarka, trzecia na świecie pod względem wielkości prawdopodobnie odnotuje w pierwszym kwartale 2021 r. lekki skurcz, gdyż rosnąca produkcja w sektorze przemysłowym nie będzie w stanie całkowicie zniwelować spadków w segmencie usług najmocniej dotkniętym skutkami koronakryzysu i wprowadzenia stanu wyjątkowego na części terytorium.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane