Japonia żąda od USA wyjaśnień ws. dostaw wołowiny

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 23-01-2006, 07:44

Minister spraw zagranicznych Japonii Taro Aso zaprotestował w poniedziałek na spotkaniu z przedstawicielem rządu USA przeciwko naruszeniu przez Amerykanów  dwustronnego porozumienia w sprawie handlu wołowiną.

Minister spraw zagranicznych Japonii Taro Aso zaprotestował w poniedziałek na spotkaniu z przedstawicielem rządu USA przeciwko naruszeniu przez Amerykanów  dwustronnego porozumienia w sprawie handlu wołowiną.

    Japonia wstrzymała całkowicie import wołowiny z USA w ubiegłym tygodniu, po odkryciu w zakupionej w Stanach Zjednoczonych cielęcinie tkanki pochodzącej z rdzenia kręgowego, w której - wg Japończyków - mogły  znajdować się zarazki choroby wściekłych krów.

    Aso złożył protest podczas spotkania z zastępcą sekretarza stanu USA Robertem  Zoellickiem - podała japońska agencja Kyodo.

    Japonia  nie otworzy swego rynku amerykańską wołowinę, do czasu gdy strona amerykańska nie wyjaśni, jak doszło do naruszenia porozumienia - zapowiedziały równocześnie najwyższe czynniki rządowe w Tokio.

    Sekretarz  japońskiego gabinetu Shinzo Abe ogłosił, że rząd Japonii nakazał importerom przeprowadzenie kontroli wszelkiego mięsa zakupionego w USA w ciągu ostatniego misiąca pod kątem zagrożenia chorobą BSE, czyli gąbczastym zwyrodnieniem mózgu u bydła.

    Abe zapowiedział, że bedzie domagał się od USA przeprowadzenia pełnego dochodzenia w sprawie ubiegłotygodniowej dostawy, w której znalazł się zakazany porozumieniem materiał z rdzenia kręgowego.

    O wstrzymaniu importu wołowiny ze Stanów Zjednoczonych, zaledwie w miesiąc po jego wznowieniu,  poinformował w piątek opinię publiczną premier Japonii Junichiro Koizumi.

    Decyzja zapadła, gdy po zbadaniu mięsa wołowego, które dotarło do Japonii z Nowego Jorku, stwierdzono, że mogło pochodzić od zwierząt chorych na BSE.

    Według przedstawiciela japońskiego resortu rolnictwa w 390 kilogramach wołowiny, importowanej z wytwórni w Nowym Jorku, znajdowały się podejrzane o zakażenie BSE partie mięsa.  

    Decyzja o wstrzymaniu importu wołowiny z USA nastąpiła w miesiąc po tym, jak Japonia częściowo uchyliła dwuletni zakaz, który wprowadzono po wykryciu choroby szalonych krów (BSE) u amerykańskiego bydła.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane