Japońskie firmy zwiększyły wydatki, zamawiają więcej sprzętu

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 15-09-2021, 08:25

W lipcu wzrosła wartość zamówień na sprzęt, maszyny i urządzenia (tzw. zamówienia podstawowe) złożonych przez japońskie przedsiębiorstwa, co jest sygnałem potwierdzającym postępujące odbicie w trzeciej pod względem wielkości gospodarce na świecie, informuje Reuters.

fot. Bloomberg

Opracowywany przez Kancelarię Premiera wskaźnik, wzrósł w lipcu 2021 r. o 0,9 proc. w ujęciu miesięcznym, po spadku o 1,5 proc. miesiąc wcześniej. Spodziewano się jednak zdecydowanie silniejszego odreagowania, mediana prognoz zakładała bowiem aż 3 proc. zwyżkę.

Zamówienia zewnętrzne, które nie są zaliczane do zamówień podstawowych, wzrosły o 24,1 proc., odbudowując się po 10 proc. spadku z poprzedniego miesiąca dzięki silnemu popytowi na maszyny do produkcji półprzewodników.

W porównaniu z rokiem poprzednim, podstawowe zamówienia, z wyłączeniem zamówień na statki i urządzenia energetyczne, wzrosły w lipcu o 11,1 proc., poniżej 15,7 proc. zwyżki prognozowanej przez ekonomistów.

Mimo wszystko to optymistyczny sygnał, wskazujący na postępujące, choć jeszcze wolno ożywienie, tłumione przez restrykcje związane z nowymi przypadkami infekcji Covid-19.

Sektor produkcyjny stabilizuje się i umacnia, reagując na ożywienie w globalnej gospodarce. Powodem do niepokoju jest jednak sektor nieprodukcyjny, obejmujący usługi, który dotknięty jest nadal skutkami przedłużającej się pandemii – ocenił Masato Koike, ekonomista Dai-ichi.

Oczekuje się, że z powodu wprowadzenia nowych lub przedłużenia istniejących już restrykcji i obostrzeń w bieżącym kwartale japońska gospodarka ryzykuje ponownym spadkiem, gdyż relatywnie niski wskaźnik szczepień i nowe przypadki Covid-19 hamują wydatki konsumenckie i produkcję.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane