Jarosińska-Jedynak: otrzymaliśmy 2,5 tys. propozycji do założeń Krajowego Planu Odbudowy

  • PAP
opublikowano: 08-09-2020, 12:43

Otrzymaliśmy 2,5 tys. propozycji do założeń Krajowego Planu Odbudowy - powiedziała we wtorek minister Funduszy i Polityki Regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak podczas Forum Ekonomicznego 2020 w Karpaczu. Dodała, że analizy KE wskazują, iż Polska najlepiej z krajów UE poradzi sobie z kryzysem.

W Karpaczu pod hasłem "Europa po pandemii: Solidarność, Wolność, Wspólnota" ruszyło we wtorek Forum Ekonomiczne 2020. Podczas spotkania z dziennikarzami szefowa resortu funduszy i polityki regionalnej mówiła m.in. o szansach Polski w nowej perspektywie budżetowej UE na lata 2021-2027.

"Jeszcze nigdy nie dysponowaliśmy tak dużą kwotą - 750 mld zł, które zostaną zaangażowane w gospodarkę, przede wszystkim w politykę spójności, politykę rolną, nowy fundusz dotyczący sprawiedliwej transformacji i fundusz odbudowy" - powiedziała.

"Zebraliśmy ponad 2,5 tys. pomysłów i przedsięwzięć, które składają się na Krajowy Plan Odbudowy" - dodała. Jak wskazała, są to propozycje zarówno poszczególnych ministerstw jak i regionów.

Krajowy Plan Odbudowy to dokument niezbędny do tego, aby uzyskać wsparcie w ramach nowego funduszu związanego z odbudową gospodarki. Jarosińska-Jedynak mówiła, że gospodarkę trzeba ratować poprzez jej odbudowywanie. Tutaj będzie rola KPO, w ramach którego będą realizowane przedsięwzięcia, które będą kołem zamachowym gospodarki. "Aby ta gospodarka po kryzysie mogła wrócić na właściwe tory - dodała.

Jak zaznaczyła, wszystkie analizy Komisji Europejskiej wskazują, że Polska najlepiej poradzi sobie z kryzysem, jeśli chodzi o kraje UE. "Wcześniej spadek PKB szacowany był na 4 proc., dziś już tylko na 3 proc." - dodała.

Szefowa resortu funduszy mówiła też o roli innowacyjności w odbudowywaniu gospodarki. Wskazała, że poprzez innowacyjność, nowatorskie projekty, jesteśmy w stanie zachować swoją konkurencyjność, szczególnie na rynkach międzynarodowych.

Jak zaznaczyła, ważne jest żeby pobudzić regionalne programy operacyjne, aby "dobrze zaprojektowały to wparcie z nowej perspektywy budżetowej na działania związane z innowacyjnością".

Dodała, że ważne, żeby regiony wykorzystały swój potencjał, a potencjał ten poznajemy poprzez inteligentne specjalizacje. "Inwestujemy w te obszary, które mogą pobudzać potencjał rozwojowy danego regionu poprzez przedsiębiorców, poprzez inwestowanie w innowacje" - tłumaczyła.

Zaapelowała do przedsiębiorców, aby nie bali się inwestowania w nowatorskie rozwiązania, żeby też współpracowali z nauką. "To bardzo ważny element powrotu gospodarki na właściwe tory" – podkreśliła Jarosińska-Jedynak.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane