Jaruga-Nowacka: ustawa o ZUS dla przedsiębiorców w lutym w Sejmie

Polska Agencja Prasowa SA
21-01-2005, 12:27

Wicepremier Izabela Jaruga-Nowacka liczy, że jedną z kluczowych ustaw z planu oszczędnościowego dotyczącą zróżnicowania składek dla przedsiębiorców Sejm zajmie się na następnym posiedzeniu, które rozpocznie się 15 lutego."Projekt (zakładający zróżnicowanie składek do ZUS - PAP) czeka już na rozpatrzenie" - powiedziała w piątek PAP wicepremier.

Wicepremier Izabela Jaruga-Nowacka liczy, że jedną z kluczowych ustaw z planu oszczędnościowego dotyczącą zróżnicowania składek dla przedsiębiorców Sejm zajmie się na następnym posiedzeniu, które rozpocznie się 15 lutego."Projekt (zakładający zróżnicowanie składek do ZUS - PAP) czeka już na rozpatrzenie" - powiedziała w piątek PAP wicepremier.

Przygotowany przez wicepremiera Hausnera plan oszczędności wydatków budżetowych na lata 2004-2007 miał przynieść 54 mld zł oszczędności.

Parlament nie zakończył jeszcze prac nad czterema ustawami z całego pakietu.

Sejm odrzucił niedawno dwie ustawy z planu oszczędnościowego - ustawę różnicującą składki na ubezpieczenia społeczne dla przedsiębiorców oraz dotyczącą zmian zasad łączenia zarobkowania i pobierania rent i emerytur. Rząd przedstawił nowe wersje odrzuconych ustaw, szacując oszczędności na kwotę łącznie 886,8 mln zł.

W parlamencie na rozpatrzenie czekają jeszcze ustawy dotyczące KRUS i PFRON, do których rząd zamierza jeszcze wprowadzić poprawki.

"Jeśli chodzi o KRUS i PFRON jesteśmy na różnych etapach. Do PFRON mamy gotową dość szeroką autopoprawkę. Obecnie jest ona przedmiotem uzgodnień i konsultacji. Musi ona także trafić do Komisji Trójstronnej i musi być przyjęta przez rząd" - powiedziała Jaruga-Nowacka.

"Jeśli chodzi o KRUS, to jesteśmy mniej zaawansowani. Dokonałam konsultacji z różnymi partiami. W tym kształcie posłowie nie są w stanie opowiedzieć się za jej przedłożeniem. (...) Optymizm, który towarzyszył temu projektowi był nadmierny. Pracujemy nad kształtem autopoprawki która będzie dotyczyła obciążenia składkami rolników. Należy sobie zadać pytanie, czy zasada, że od powierzchni upraw rośnie składka, jest sprawiedliwa. W moim przekonaniu nie" - powiedziała.

Rząd przyjął we wrześniu projekt nowelizacji ustawy o Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, który zmienia zasady opłacania składek ubezpieczeniowych przez rolników  i uzależnia wysokość składki od powierzchni gospodarstwa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Jaruga-Nowacka: ustawa o ZUS dla przedsiębiorców w lutym w Sejmie