Jest oświadczenie resortu ws. Puszczy Białowieskiej

AR
opublikowano: 16-06-2016, 16:18

Dotychczas nie wpłynęło do nas żadne oficjalne pismo z Komisji Europejskiej zawiadamiające o  wszczęciu postępowania - poinformowali po południu przedstawiciele Ministerstwa Środowiska na konferencji prasowej.

Wiceministrowie Andrzej Szweda-Lewandowski oraz Andrzej Konieczny odnieśli się do doniesień o wszczęciu przez Komisję Europejską postępowania przeciwko Polsce w sprawie Puszczy Białowieskiej. O planach poinformował w czwartek dziennikarzy w Brukseli rzecznik prasowy Komisji Europejskiej Enrico Brivio.

"Do Ministerstwa Środowiska nie wpłynęło dotychczas żadne oficjalne pismo z Komisji Europejskiej zawiadamiające o  wszczęciu postępowania. Ministerstwo jest w stałym kontakcie z KE i UNESCO. Dosyłamy wszelkie dokumenty, o które jesteśmy proszeni. W zeszłym tygodniu ponadto odbyła się wizyta przedstawicieli Komisji Europejskiej i UNESCO w Puszczy Białowieskiej, którzy mogli się zapoznać z sytuacją drzewostanów w Puszczy" - wynika z oświadczenia resortu.

W oświadczeniu przedstawiciele resortu wskazali również, że działania Ministerstwa  Środowiska w Puszczy Białowieskiej łączą trzy elementy, które muszą być spełnione: prawo, którego resort musi przestrzegać, ochronę cennych siedlisk przyrodniczych zgodnie z dyrektywami ptasią i siedliskową oraz zapewnienie dobrobytu i bezpieczeństwa miejscowej ludności.

Komisja Europejska zarzuca Polsce złamanie prawa związanego z unijnym programem ochrony terenów o szczególnej wartości przyrodniczej NATURA 2000. Wcześniej premier Beata Szydło podjęła decyzję o wycince starych drzewostanów w mającej statut rezerwatu Puszczy Białowieskiej, które - zdaniem niektórych ekologów - mogą zagrażać tamtejszej biosferze i przetrwaniu samej puszczy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AR

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu